×
Najlepsze filmy 2018 roku.

Najlepsze filmy 2018 roku

Nie ma co owijać w bawełnę. Kończący się właśnie rok 2018 pod względem filmowym nie był najlepszy. Dość powiedzieć, że nie udało mi się obejrzeć ani jednej Dziesiątki, a sporo filmów ocenionych przeze mnie najwyżej, zostało zobaczonych w ramach seansów powtórkowych jakichś starszych pozycji lub nadrabiania filmowych zaległości (z grubsza oddzieliłem filmy z 2018 roku – biorąc pod uwagę datę polskiej premiery kinowej – od reszty). Bez dalszego przynudzania:

Najlepsze filmy 2018 roku

9 (filmy z oceną 9)

78/52

Jeśli myśleliście, że nie da się zrobić 90-minutowego filmu o jednej scenie filmowej, to źle myśleliście. Prysznicowa scena z „Psychozy” została przeanalizowana w tym świetnym dokumencie z każdej możliwej strony.

Bad Times at the El Royale. Źle się dzieje w El Royale

Kilkoro nieznajomych spotyka się w położonym na odludziu hotelu. Każdy z nich ma jakąś tajemnicę. Świetnie napisany, świetnie nakręcony, świetnie zilustrowany muzycznie przewrotny film, który z wad jest jedynie o kilka minut za długi.

Good Time

Po nieudanym skoku na bank, jeden ze złodziei jednocześnie uciekając przed policją próbuje uwolnić brata z aresztu. Jeden z najciekawszych filmów 2017 roku udowadnia, że dzięki sprawnej reżyserii każdą, nawet najbardziej banalną historię, można przedstawić w atrakcyjny sposób.

I, Tonya [Jestem najlepsza. I, Tonya]

Historia życia łyżwiarki figurowej Tonyi Harding, która zasłynęła z ataku na swoją konkurentkę Nancy Kerrigan. Brawurowy i dowcipny biopic ze świetnymi kreacjami aktorskimi i dobrze oddanym duchem epoki. Mój ulubiony „oskarowy” film.

 (…)

Birdcage, The. Klatka dla ptaków

Rzecz o tym, jak przedstawić konserwatywnym rodzicom narzeczonej swojego ojca geja i jego drag-kochanka. Seans wielokrotnie powtórkowy. Kapitalna rzecz, której do Dychy brakuje chyba tylko ciut bardziej poważnie potraktowanych owych konserwatywnych rodziców.

Contratiempo

Oskarżony o morderstwo kochanki biznesmen wynajmuje do obrony nieustępliwą panią adwokat. Seans powtórkowy. Podobał mi się +1 bardziej, mimo że znałem zakończenie. A może właśnie dzięki temu. Świetnie skonstruowany thriller.

Friday Night Lights. Światła stadionów

Dla kończących liceum futbolistów z małego miasta w Teksasie sport to jedyna szansa na lepsze życie. Serial uwielbiam, film obejrzałem po raz pierwszy. Godne podziwu w jak umiejętny sposób udaje mu się pokazać tak wiele aspektów futbolowego życia na prowincji.

Home Alone. Kevin sam w domu.

Dwóch złodziei próbuje okraść dom, w którym na święta pozostał jedynie ośmiolatek. Seans powtórkowy. Jakoś nigdy nie doceniałem w pełni Kevina. Doceniłem teraz. Może dlatego, że pierwszy raz obejrzałem jak należy w oryginale, a nie z siódmej kopii na VHS-ie.

No Country for Old Men. To nie jest kraj dla starych ludzi

Poczciwy kowboj wchodzi w posiadanie walizki z dużą kasą, za którą każdy chce go zabić. Jeśli kiedykolwiek miałem jakieś zastrzeżenia do tego filmu – a chyba miałem – to już nie mam. Jest trochę dziur w fabule, ale cała reszta nie do podrobienia.

Pokłosie

Skonfliktowani z mieszkańcami rodzinnej wioski bracia odkrywają mroczną tajemnicę z przeszłości, która sięga II wojny światowej. Seans powtórkowy, jedno oczko wyżej. To naprawdę znakomity film. Realizacyjnie, klimatycznie, tematycznie. Po to wymyślono kino, żeby zmuszało do ruszenia głową.

Sunset Boulevard. Bulwar Zachodzącego Słońca

Biedujący scenarzysta liczy na rozwój kariery dzięki związkowi z dawno zapomnianą gwiazdą niemego kina. Seans powtórkowy. Arcydzieło, z której strony by nie spojrzeć. Na karb tego, że poprzednio oglądałem to nie tak dawno temu zrzucam brak maksymalnej oceny.

8 (filmy z oceną 8)

16 Extremes aka Dhuruvangal pathinaaru

Emerytowany policjant wraca pamięcią do ostatniej sprawy w karierze, przez którą został kaleką. Misternie utkany tamilski kryminał, który ma w zanadrzu więcej niż kilka satysfakcjonujących zwrotów akcji.

1987: When the Day Comes. Rok 1987

Nastroje społeczne w Korei Południowej zaczynają wrzeć po tragicznej śmierci studenta. Naród gotów jest do powstania. Ubrane w płaszczyk political-thrillera kino historyczne z silnym zabarwieniem patriotycznym. Dużo bardziej bliskie zachodniej wrażliwości niż podobne produkcje z Korei Południowej.

22-nenme no Kokuhaku: Watashi ga Satsujinhan desu. Wyznanie mordercy

Chwilę po przedawnieniu się sprawy seryjnych zabójstw ujawnia się morderca, który przyznaje się do ich popełnienia. Członkowie ofiar są bezsilni, a policja niewiele może zrobić. Takie filmy z zylionem twistów idealnie trafiają w mój gust. Fajny pomysł na dwa różne formaty obrazu w zależności kiedy dzieje się akcja.

American Animals

Czterech studentów planuje skok na uniwersytecką bibliotekę, w której znajdują się bezcenne księgozbiory. Dobrze zagrany i emocjonująco opowiedziany półdokumentalny film fabularny opisujący prawdziwą historię specyficznego napadu.

Another Day of Life. Jeszcze dzień życia

Dokumentalno-fabularna, aktorsko-animowana opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim i jego pobycie w ogarniętej wojną Angoli. Nie tak porywający jak myślałem, ale lubię afrykańskie tematy, stąd pełne zadowolenie z seansu.

Aquaman

Obdarzony ponadnaturalnymi zdolnościami syn latarnika i królowej Atlantów wyrusza, by zdobyć należny mu tron. Bardzo rozrywkowe widowisko, w którym nie został zmarnowany żaden dolar. Pozytywne zaskoczenie i najbardziej cool film DCEU.

Assassination Nation

Potężny wyciek danych z telefonów komórkowych mieszkańców małego miasteczka zamienia Salem w pole bitwy. Efektowne, mocno energetyczne, stylowo-krwawe kino ze świetną muzyką, ale i z wyraźną refleksją.

Avengers: Infinity War. Avengers: Wojna bez granic

Wszechświatowi zagraża Thanos, któremu do anihilacji ludzkości potrzeba sześciu Kamieni Nieskończoności. Powstrzymać mogą go tylko Avengersi i Strażnicy Galaktyki. Komiksowe widowisko najwyższych rozrywkowych lotów. Jednak miano „wielkiego kina” nie grozi mu ani przez chwilę.

Clovehitch Killer, The

Skaut odnajduje ślad, który może wskazywać, że jego ojciec jest seryjnym mordercą. Jeden z lepszych filmów 2018 roku. Obyczajowy thriller, który potrafi zrobić wrażenie bez efektownych scen morderstw i mrocznego Miasta skąpanego w wiecznym deszczu.

Darkest Hour. Czas mroku

Premierem Wielkiej Brytanii zostaje Winston Churchill. Zamiast spodziewanych pertraktacji dyplomatycznych z Hitlerem, obiecuje rodakom krew, pot, znój i łzy. Historyczne kino wysokiej próby z świetnym Oldmanem, bardzo dobrym scenariuszem i przesadnie niezłomnymi Brytyjczykami.

Day, A aka Ha-ru. Pętla

Zapracowany ojciec wraca do Seulu tylko po to, by być świadkiem śmierci swojej córki. Dzień ten powtarza się dla niego w kółko. Krótko, na temat i bez zbędnych zapychaczy. Wyświechtany motyw, ale podany w na tyle rozrywkowy sposób, że kupuję to bez kręcenia nosem, bo lubię takie filmy.

Disaster Artist, The. Disaster Artist

Historia powstania The Room, filmu uznawanego za najgorszy w historii kina. Fascynująca, mądra, pełna uroku i po prostu udana komedia z wyraźnym przesłaniem, a także z rolą życia Jamesa Franco.

First Man. Pierwszy człowiek

Neila Armstronga droga na Księżyc. Niebanalny biopic, który w możliwie jak najbardziej realny sposób pokazał podbój Księżyca. Jednakowoż najmniej oryginalny film Chazelle’a.

Gotowi na wszystko. Exterminator

Dziesięć lat po ostatnim występie, muzycy z małomiasteczkowej deathmetalowej grupy Exterminator spotykają się znowu, by spróbować zrealizować marzenia. Bardzo udana komedia obyczajowa o tym, że nigdy nie jest za późno, by uciec codzienności. Świetna ścieżka dźwiękowa.

Heavy Trip. Hevi reissu

Początkujący na scenie fińscy metalowcy wyruszają z małego miasteczka na wielki metalowy koncert w Norwegii. Zwariowana komedia z szacunkiem obśmiewająca subkulturę metalową. Typowy crowd-pleaser z sympatycznymi bohaterami.

Hereditary. Dziedzictwo. Hereditary

Śmierć seniorki rodu zapoczątkowuje serię mrożących krew w żyłach wydarzeń. Klimatyczny horror dla bardzo uważnego i cierpliwego widza. Nie do końca moje klimaty plus debile na widowni psujący frajdę z seansu, ale następca The VVitch to godny.

Hitler’s Hollywood

Film dokumentalny o niemieckim kinie pod wezwaniem Jospeha Goebbelsa. Dobra rzecz dla każdego zainteresowanego tematem. Dla niezainteresowanych trochę mniej.

How the Beatles Changed the World

Gadające głowy debatują na zadany w tytule temat: jak Beatlesi zmienili świat? Nic odkrywczego, typowy dokument, który jeśli podpasuje tematyką to się spodoba.

Komunia

Na głowie nastoletniej Oli jest przygotowanie I komunii świętej brata oraz próba pogodzenia będących w separacji rodziców. Są filmy, w które po prostu się wciągasz i nie zastanawiasz nad tym dlaczego. To tego typu dokument.

Kursk

Oparta na faktach dramatyczna historia marynarzy uwięzionego na nie morza podwodnego okrętu atomowego Kursk. Oryginalne połączenie efektownego blockbustera z bardziej zaangażowanym kinem artystycznym. Wzruszające i dramatyczne.

Last Flag Flying

Trójka weteranów wojny w Wietnamie rusza w podróż, by pomóc pochować poległego w Iraku syna jednego z nich. Słodkogorzkie kino drogi z wielką polityką wojenną w tle i uniwersalnym przesłaniem. Lubię takie zwyczajne filmy o ludziach.

Loveless. Nelyubov aka Niemiłość

Rozwodzące się małżeństwo staje w obliczu tragedii, jaką jest zaginięcie ich syna. Chłodny i angażujący dramat filmowy, który sprawdza się równie dobrze odczytywany wprost, jak i na poziomie politycznej metafory.

Mission: Impossible – Fallout

Kiedy radioaktywny pluton trafia w ręce złych ludzi, Ethan Hunt z kolegami zrobi wszystko, by uratować świat. Pełne akcji widowisko sensacyjne najwyższej próby wykorzystujące to, co przez lata seria Mission: Impossible doprowadziła do perfekcji.

McQueen

Pasjonująca biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych projektantów mody przełomu wieków.

Molly’s Game. Gra o wszystko

Molly Bloom organizowała kiedyś ekskluzywne partyjki pokera dla możnych tego świata. Teraz jest na celowniku FBI. Aaron Sorkin po raz kolejny udowadnia, że w scenariuszowym fachu mało kto może mu dorównać. A Jessica Chastain ma piękny dekolt i do tego potrafi grać.

Only the Brave

Prawdziwa historia bohaterskich strażaków z ekipy Granite Mountain Hotshots. Nie wpisujcie jednak przed seansem tej nazwy w Google’a. Tak powinny wyglądać porządne filmy o strażakach. Nie ma się czego przyczepić.

Quiet Place, A. Ciche miejsce

Rodzina walczy o przetrwanie w świecie, w którym najdrobniejszy nawet dźwięk może oznaczać śmierć. Pomysłowe kino, którego największym atutem jest umiejętne wykorzystanie ciszy do budowania napięcia. Oraz bohaterowie, na których zależy.

Rampage. Rampage: Dzika furia

Do walki z potężnym wilkiem i aligatorem stają potężna małpa i Dwayne Johnson w standardowych wymiarach. Dokładnie to, czego można spodziewać się po filmie z taką fabułą. Świetny początek, potem chyba zabrakło trochę odwagi w zrobieniu czegoś nieszablonowego.

Ready Player One. Player One

Twórca wirtualnego świata ukrywa w nim „easter egg”, którego znalazca zostanie spadkobiercą jego fortuny. Nafaszerowana nawiązaniami do popkulturowej klasyki rozrywka najwyższej próby dla każdego geeka. Wizualne szaleństwo.

Sad Hill Unearthed. Cmentarz na Smutnym Wzgórzu: Rekonstrukcja

Grupa pasjonatów podejmuje się rekonstrukcji cmentarza z filmu „Dobry, zły i brzydki”. Właściwie nie ma w tym dokumencie niczego wyjątkowego poza wyjątkowej miłości do kina jego bohaterów.

Solo: A Star Wars Story. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie

Han Solo dołącza do grupy złodziei, by zarobić sumę potrzebną na uwolnienie ukochanej. Świetny pod względem akcji, humoru i nawiązań pod adresem dorosłego Hana Solo. Mniej udany w warstwie romantycznej i scenach, w których akcję zastępują dyskusje.

Spider-Man: Into the Spider-Verse. Spider-Man Uniwersum

W wyniku ukąszenia radioaktywnego pająka Miles Morales zyskuje moce Spider-Mana. Jeden z najbardziej rozrywkowych filmów 2018 roku. Show kradnie Peter Porker.

Steel Rain

Wojna nuklearna pomiędzy Koreami wisi w powietrzu. Agent z północy i polityk z południa łączą siły, by jej zapobiec. Emocjonujący political thriller, godny następca ekranizacji powieści Toma Clancy’ego z Harrisonem Fordem. Południowokoreański znak jakości.

– Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski. Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Dokument o zapomnianym polskim rzeźbiarzu, który po II wojnie światowej przepadł na emigracji w Ameryce. Rzeźbiarska wersja „Sugar Mana”.

Tag. Berek

Grupa przyjaciół każdego roku spotyka się, by zagrać w berka. Tylko jeden z nich jeszcze nigdy nie został zaklepany. Tym razem ma się to zmienić. Jedna z najlepszych komedii ostatnich lat.

They’ll Love Me When I’m Dead. Pokochają mnie, gdy będę martwy

Świetna dokumentalna opowieść o niedokończonym ostatnim filmie Orsona Wellesa. Obawiam się jednak, że sam film, który ostatnio dokończył Netflix, jest nieoglądalny.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

Zrozpaczona matka zamordowanej córki wynajmuje trzy billboardy, by umieścić na nich prowokującą wiadomość do miejscowego szeryfa. Świetnie napisana dramatokomedia, w której najmniej ważnym i interesującym jest odpowiedź na pytanie „Kto zabił?”. Będą Oscary.

Twarz

Młody chłopak po przeszczepie twarzy wraca do rodzinnego miasteczka, w którym nic już nie jest takie jak wcześniej. Mocno osadzona we współczesnej polskiej rzeczywistości, bardzo dobrze zrealizowana (nie)komedia o braku tolerancji i paru innych ważnych rzeczach.

Upgrade

Świat przyszłości. Po zabójstwie żony, uzbrojony w sztuczną inteligencję mąż wyrusza na ścieżkę pomsty. Znakomite do oglądania kino żywcem wycięte z futurystycznych filmów akcji Złotej Ery VHS.

(…)

Bowling for Columbine. Zabawy bronią

Masakra w liceum w Columbine jest dla Michaela Moore’a punktem wyjścia do dokumentalnej opowieści o amerykańskiej miłości do broni. Seans powtórkowy udowadnia, że niepowtarzalny styl Moore’a jest mi bliski i złego słowa o Zabawach bronią nie powiem.

Come and See. Idi i smotri, Idź i patrz

Młody chłopak zaciąga się do partyzantki, gdzie jego idealistyczna wizja wojny zostaje zderzona z brutalną rzeczywistością. Seans powtórkowy. Niełatwe do oglądania kina, a zarazem bardzo oryginalne i niepowtarzalne.

Deadpool

Osiłek drobnego kalibru zostaje niezniszczalnym superbohaterem i chce dokopać mutantowi odpowiedzialnemu za jego cierpienia. Seans powtórkowy. Frajda z drugiego seansu niewiele się różni od tej z seansu numer jeden. Do wielkości brakuje sporo, ale nie każdy film musi być wielki.

Dirty Rotten Scoundrels. Parszywe dranie

W położonym na francuskiej Rivierze miasteczku dwóch naciągaczy chce udowodnić sobie, który z nich jest lepszy. Seans powtórkowy. Kiedyś dałbym Dychę, dzisiaj jestem bardziej sceptyczny. Nie mniej jednak przynajmniej kilka scen to klasyka Komedii.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Zakochany bez pamięci

Gdy ukochana kasuje wspomnienia związane z Joelem, ten postanawia odpowiedzieć tym samym. Dochodzi jednak do wniosku, że popełnił błąd. Oryginalne i niebanalne kino ze znakiem jakości Charliego Kaufmanna. Choć za pierwszym razem bardziej mi się podobało.

Iraivi

Błędne decyzje reżysera-alkoholika oraz nieszczęśliwie zakochanego męża sprawiają, że życie ich rodzin zamienia się w pasmo tragedii. Świetnie wyreżyserowany obyczajowy dramat, którego reżyser, bawiąc się konwencjami indyjskiego kina, tworzy uniwersalne dzieło opowiadające o współczesnych indyjskich kobietach.

Jurassic World

Popularnemu parkowi rozrywki grozi katastrofa, gdy na wolność wydostaje się groźny indominous rex. Seans powtórkowy przed sequelem. Tak samo przyjemny jak za pierwszym razem, choć o punkcik niżej i podejrzewam, że za trzecim razem spadłoby jeszcze o punkt.

Lego Batman Movie, The [LEGO® BATMAN: FILM]

Bruce Wayne aka Batman popada w depresję, gdy wszyscy złoczyńcy z Gotham trafiają do Azylu Arkham. Byłem mocno sceptyczny, ale jako komiksowa parodia jest znakomity. Szkoda tylko, że ograniczony do postaci Warner Bros.

Paths of Glory. Ścieżki chwały

Sąd wojskowy rozstrzygnie o losie żołnierzy, którzy wbrew rozkazowi wycofali się z natarcia w trakcie I wojny światowej. W ramach nadrabiania zaległości. Szanuję każdy film, który nie zestarzał się nic a nic pomimo upływu 60 lat. A sam film też świetny.

Phenomena. Fenomeny

Młoda dziewczyna posiadająca władzę nad owadami wplątuje się w sprawę seryjnego mordercy dziewcząt. Seans powtórkowy. Tak absurdalny film Dario Argento, że aż w końcu zaczął mi się podobać ten lekko dziecinny surrealizm. Końcowe 10 minut ryje banię i zrywa beret.

Róża

Wspólna egzystencja AK-owca i poniemieckiej wdowy na powojennych Mazurach skazana jest na tragedię. Seans powtórkowy. Wrażenia lepsze, choć nie wciąż nie mogę się przekonać do tego bardzo dobrego przecież filmu.

Sneakers

Grupa zawodowych włamywaczy wplątuję się w grę wywiadów, która może kosztować ich życie. Seans powtórkowy. Nawet biorąc poprawkę na postęp technologii komputerowej, film Robinsona się nie zestarzał. Rozrywka przez duże R. Mój głos to mój paszport, zweryfikuj mnie.

Victoria

Mieszkająca w Berlinie Hiszpanka poznaje kilku miejscowych chłopaków, którzy wplątują się w kryminalną aferę. Niewiarygodne, jak ten zrealizowany jednym ujęciem film potrafi nie znudzić i zainteresować na tyle, że pomimo naciąganej fabuły, szybko przestaje się zwracać uwagę na reżyserski eksperyment.

War Games, Gry wojenne

Młody haker przypadkowo włamuje się do wojskowego komputera rozpoczynając grę, która może zakończyć się wojną atomową. Seans powtórkowy. Jeśli film ma 35 lat, opowiada o komputerach i się nie starzeje – nie wypada kręcić na niego nosem. Klasyka rozrywki.

White Men Can’t Jump. Biali nie potrafią skakać

Utalentowany koszykarsko biały naciągacz zawiązuje sztamę z czarnym kolegą po fachu, by zwyciężyć w zbliżającym się turnieju ulicznej koszykówki. Seans powtórkowy przyniósł taką samą frajdę co przed laty. Kwintesencja kina przełomu lat 80. i 90.

Podziel się tym artykułem:

4 komentarze

  1. Dobra połowa (w szczególności blockbustery) ma zawyżone noty… 😛 Sorry, ale słaby to był rok w filmie (pomijam fakt, że część z przytoczonych tu tytułów to starocie i akurat one noty mają w porządku).

  2. A co z polskim filmem kler? 😉

  3. Dostał 7/10.

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004