×
Dunkierka, Dunkirk (2017), reż. Christopher Nolan.

Filmowy lipiec 2017 w ocenach

Dunkierka, Atomic Blonde, Okja, Spider-Man: Homecoming… Całkiem udany lipiec! Czyli co Q-Słonko widziało w lipcu.

Filmowy lipiec 2017 w ocenach

10

Dunkirk [Dunkierka]
Losy szeregowego żołnierza, brytyjskiego lotnika i kapitana cywilnego jachtu splatają się razem w trakcie ewakuacji Dunkierki. Nie przepadałem do tej pory za kinem Nolana, ale Dunkierka zrobiła na mnie wrażenie. Świetny film o strachu i woli przetrwania z wielką historią w dalszym tle.

9

Atomic Blonde
W przededniu runięcia Muru Berlińskiego, brytyjska agentka wyrusza do Berlina, by zdobyć ważny dokument i zdemaskować zdrajcę. Kobieca odpowiedź na Johna Wicka zaowocowała jeszcze lepszym filmem. Brawa za realizm i oddanie ducha epoki.
Dead Heat [W martwym punkcie]
Dwóch gliniarzy na tropie nieśmiertelnych bandytów, którzy okradają banki. Seans powtórkowy jednego z moich ukochanych filmów udowodnił, że Dead Heat dalej jest zajebisty.

8

GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling
Zanim powstał serial o kobiecej lidze wrestlingu, istniał inny program o kobiecej lidze wrestlingu. Interesująca popkulturalna historia z obszernym komentarzem, co po latach, musiała skończyć się bardzo sympatycznym dokumentem.
Icarus
Kolarz amator i filmowiec, Bryan Fogel, w trakcie realizacji dokumentu o dopingu w sporcie, przypadkiem trafia w sam środek rosyjskiego skandalu dopingowego. Emocjonujący film dokumentalny, który ogląda się niczym szpiegowski thriller.
Nobody Speak: Trials of the Free Press [Ani słowa: Bitwa o wolność prasy]
Kiedy serwis Gawker.com publikuje sekstaśmę Hulka Hogana, gwiazdor wytacza im proces. Dokument o amerykańskiej walce o wolność prasy od połowy rozpływa się na zbyt wiele wątków, ale satysfakcjonująco przybliża kulisy wielkich pieniędzy i prób nałożenia kagańca na dziennikarstwo.
Okja
Młoda dziewczyna rzuca rękawicę potężnej korporacji, która chce przerobić jej ukochane zwierzątko na kotlety. W końcu udane połączenie zachodnich pieniędzy z południowokoreańskim spojrzeniem na kino. Familijna do czasu Okja łapie za serce i wywraca na drugą stronę.
Road House [Wykidajło aka Przydrożny bar]
Małomówny filozof-karateka Dalton zostaje wynajęty do zaprowadzenia spokoju w terroryzowanej przez klientelę knajpie. Seans powtórkowy jednego z najlepszych najgorszych filmów ever made.
Spider-Man: Homeconing
Starając się za wszelką cenę dołączyć do Avengersów, Spider-Man wchodzi w konflikt z niebezpiecznym dostawcą nowoczesnej broni, Sępem. Bardzo rozrywkowe kino superbohaterskie pełne dobrego humoru i lekko kulejące z powagą.

7

Death Note [Notatnik śmierci]
Za pomocą Notatnika Śmierci licealista postanawia pozbyć się problemu przestępczości. Wkrótce sam będzie miał problem. Krwawa, ale i młodzieżowa wersja słynnej mangi. Laikom może się spodobać, fani oryginału będą kręcić nosem.
Gifted [Obdarowani]
Opiekun uzdolnionej matematycznie dziewczynki musi stoczyć sądową batalię z jej babcią o dalszą opiekę nad małą. Sympatyczny film z fajnymi aktorami, który nie przyprawi po seansie o depresję, ale i nie będzie klasyką gatunku.
Karma Killings, The
Dokumentalny film opowiadający o jednej z najbardziej bulwersujących spraw dotyczących seryjnych morderstw dzieci dokonywanych w Indiach. Egzotyczny obrazek swoim brudnym autentyzmem przypominający odcinki serii Kryminalna Rosja.
Monster Trucks
Młody chłopak zaprzyjaźnia się z tajemniczym stworem, z którym stają na przeciw bezwzględnej korporacji. Sympatyczne kino młodzieżowe z dużymi samochodami i jeszcze większymi samochodami. Kino Nowej Przygody, na jakie nas obecnie stać.
Pokot
Śmierć zbiera swoje żniwo wśród prominentów małego, sudeckiego miasteczka, którzy w wolnych chwilach zajmują się myślistwem. Bzdurny koniec nie przekreśla faktu, że to sprawnie zrealizowany film, który dobrze się ogląda i ma to coś.
Power Rangers
Wszechświat przed złotym potworem i jego panią może uratować pięcioro nastolatków, którzy zyskali nadprzyrodzoną moc. Serial to jedno z największych gufn telewizji, ale film o dziwo wypadł bardzo fajnie. Bawiłem się dobrze.
Sleight
Wplątany w handel narkotykami młody iluzjonista dla siostry i nowej dziewczyny próbuje skończyć z przestępczością. Film niedopracowany fabularnie i idący pod tym względem na zbytnią łatwiznę oraz w stronę sporych uproszczeń, ale zarazem wystarczająco rozrywkowy i oryginalny, żeby go zignorować.
To the Bone [Aż do kości]
Cierpiąca na anoreksję młoda artystka rozpoczyna specjalną terapię, która ma jej pomóc uporać się z chorobą. Przystępne festiwalowe kino, któremu udało się opowiedzieć o trudnym problemie w sposób, który nie wywoła u widza depresji.
Volta
Odnalezienie zaginionej korony króla Kazimierza Wielkiego daje początek historyczno-politycznym perypetiom. Nie jest to jeszcze Machulski, którym można by się pochwalić na świecie, ale zdecydowana zwyżka formy po koszmarnej Ambassadzie.
War for the Planet of the Apes [Wojna o planetę małp]
Śmierć bliskich Cezara sprawia, że wysoce inteligentna małpa rusza, by zemścić się na morderczym Pułkowniku chcącym zgładzić wszystkie małpy. Za mało wojny w tej wojnie, ale pod względem wojennego dramatu półka to najwyższa. Szczególnie jak na film o małpach.

6

Baby Driver
Nastoletni czarodziej kierownicy wchodzi w konflikt z bandziorami, z którymi jeszcze chwilę temu współpracował. Musicalowe kino akcji z robiącym wrażenie montażem i całkowicie obojętną, szczątkową fabułą, która ociera się o nudę.
Bastille Day [Dzień Bastylii]
Nieugiety agent oraz zuchwały złodziej kontra plan terrorystyczny zagrażający Paryżowi. Było wszystko, co potrzeba do fajnego buddy-movie, ale wyszło tak sobie, choć Idris Elba nawet zaśpiewał.
Deadly Prey [Żywy cel, Śmiercionośna ofiara]
Polowanie na ludzi zamienia się w polowanie na paramilitarnych myśliwych, gdy ci uprowadzają komandosa Dantona. Seans powtórkowy perełki VHS ze słynną sceną okładania badguya odciętą mu przed chwilą ręką. Zasłużony kult.
Going in Style [W starym, dobrym stylu]
Trzech emerytów postanawia obrobić bank, który pozbawił ich oszczędności. Z taką obsadą – Freeman, Caine, Arkin – powinno być dużo lepiej. No ale ważne, że nie zrobili z siebie kretynów. Ann-Margaret? Szacunek!
Man Who Knew Infinity, The [Człowiek, który poznał nieskończoność]
Srinivasa Ramanujan, matematyczny geniusz z Madrasu, przybywa do Anglii na podbój uniwerku w Cambridge. Przyzwoity biopic, któremu trudno zarzucić kichę, ale i emocjonować nie ma się czym.
Promise, The [Przyrzeczenie]
Upada Imperium Osmańskie. Na tle rzezi Ormian rozgrywa się dramatyczna historia miłosnego trójkąta. Jest reżyser Hotelu Ruanda, są Bale, Isaac i Le Bon, jest wielka historia, ale nie ma wielkiego filmu. Poprawny epos bez jaja.
Wilson
Życie starzejącego się cynika zmieniają dwa wydarzenia: wiadomość o tym, że ma córkę oraz śmierć ojca. Przegadany obyczaj nakręcony po to, żeby Woody Harrelson mógł sobie pograć. Trochę dobra, ale całość przeciętna.

5

It Comes at Night [To przychodzi po zmroku]
Chroniąca się w lesie przed katastrofą o rozmiarach apokaliptycznych rodzina przyjmuje pod swój dach troje nieznajomych. Nakręcone za małą kasę psychologiczne rozważania na temat: a ty co byś zrobił, aby chronić swoją rodzinę?
Muriel’s Wedding [Wesele Muriel]
Stłamszona przez rodzinę i będąca obiektem drwin nastolatka zrobi wszystko, aby wyjść za mąż. Zupełnie nie rozumiem, jakim cudem ten film się komuś może podobać.
Snatched [Babskie wakacje]
Matka z córką zostają porwane przez gangsterów podczas urlopu w Ekwadorze. Potencjał był i to spory, ale choć nie został wykorzystany, to Babskie wakacje nie są totalną porażką.
This Is Where I Leave You [Powiedzmy sobie wszystko]
Po śmierci głowy rodziny, najbliżsi mają tydzień na ponowne zbliżenie się do siebie. Nijaki film obyczajowy ze zmarnowaną bardzo przyzwoitą obsadą. Strata czasu.
Tik Tok
Elegancki policjant i przenikliwa pani psycholog kontra psychopata w masce, który grozi wysadzeniem w powietrze stadionu, na którym rozgrywany jest finał azjatyckiej Ligi Mistrzów. Koreańsko-chińska głupota z twistem, do którego mało kto doczeka.
Tour de Pharmacy
Mockumentalny zapis wydarzeń związanych ze słynnym Tour de France rozegranym w 1982 roku. Wymyślona od podstaw kąśliwa satyra kontynuująca pomysł tenisowego 7 Days in Hell. Tym razem nie wyszło.

4

Mummy, The [Mumia]
Odkrycie starożytnego grobowca wyzwala potężną siłę, którą postara się powstrzymać Tom Cruise. Zaczęło się całkiem fajnie, ale potem pojawił się Russell Crowe z fryzurą a’la Marek Mostowiak.
Porady na zdrady
Zdradzone dziewczyny postanawiają zostać testerkami wierności. Jedna z nich zakochuje się w kolejnym celu. Fajny pomysł na lekką komedię był, ale został położony przez słaby scenariusz, którego nie dało się już uratować.

3

Circle, The [The Circle. Krąg]
Młoda dziewczyna podejmuje pracę w internetowej korporacji, w której z czasem zaczyna przerażać ją stopień inwigilacji pracowników. Prawdopodobnie najgorszy film z Tomem Hanksem w historii.

2

Kidnap
Matka rzuca się w pościg samochodowy za porywaczami syna. Najbardziej absurdalny film 2017 roku. (Przynajmniej do lipca).

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004