Czyli co Q-Słonko widziało w lutym.
Filmowy luty 2016 w ocenach
9
– Gangs of Wasseypur
Ponad sześćdziesięcioletnia brutalna gangsterska saga wprost z samego serca Indii. Kino kompletne. (No w drugiej połowie ciut gorsze niż w pierwszej)
8
– Age of Adaline, The [Wiek Adaline]
Adaline ma sekret, od dziesięcioleci nie zestarzała się nawet o jeden dzień. Nie wpływa to pozytywnie na jej życie miłosne. Prawdopodobnie najlepszy wyciskacz łez w ostatnich latach, choć koniec taki sobie.
– Aim High in Creation
Aby nakręcić krótkometrażową propagandówkę, australijska reżyserka wyjeżdża na lekcje do Korei Północnej. Rzadki wgląd w kinematografię Korei Północnej.
– Battered Bastards of Baseball, The
Dokumentalna historia niepowtarzalnej drużyny baseballowej Portland Mavericks. Dla amatorów mało znanych, ale bardzo ciekawych sportowych historii.
– Central Park Five, The
Dokument dla tych, którzy szukają czegoś podobnego do The Jinx i Making a Murderer. Tym razem historia piątki młodych Afroamerykanów osądzonych za gwałt, którego nie popełnili.
– Deadpool
Drobny odzyskiwacz długów zyskuje superbohaterskie moce, ale przy okazji traci dziewczynę. Co z tym zrobi? Komiksowa ekranizacja od początku do końca pokazująca faka dla PG-13.
– Incidente, El [Równolegle]
Tajemnicze okoliczności sprawiają, że bohaterowie filmu bez ostrzeżenia znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Dosłownie. Tanio, pomysłowo i efektownie.
– Lobster, The [Lobster]
Porzucony przez żonę mężczyzna ma 45 dni na znalezienie nowej miłości, inaczej zostanie zamieniony w zwierzę. Opis nie jest nawet w połowie tak pokręcony jak cały film. Świetne kino, ale nie dla wszystkich.
– Trumbo
Losy scenarzysty Daltona Trumbo po tym, jak za działalność komunistyczną został całkowicie odsunięty od Hollywood. Ciekawy biopic pełen #FunnyFactów o Hollywood lat 50.
7
– Anatomia zła
Płatny zabójca oraz wojskowy snajper podejmują się zadania likwidacji ważnego polityka. Nie nastawiajcie się na mroczny thriller i będzie dobrze.
– Black Panthers, The – Vanguard of the Revolution
Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Czarnych Panterach, ale nikt tego nie nakręcił. Wydaje mi się, że można było z tego zrobić o wiele bardziej interesujący dokument.
– Brasslands
Każdego roku w serbskiej Gučy zjawiają się tysiące miłośników trąbki. To bardzo fajny dokument o zawodach, jakich próżno szukać gdziekolwiek indziej.
– Carol
Historia romansu pracownicy sklepu towarowego i zamężnej kobiety z ciut wyższych sfer. Proszę nie sugerować się moją Siódemką, bo to jeden z ładniejszych filmów o miłości w ostatnich latach.
– Demon
W przeddzień wesela pan młody zostaje opętany przez tajemniczą moc. Od połowy, niestety, blednie z każdą upływającą minutą. Film. Pan młody w sumie też.
– Hail, Caesar! [Ave, Cezar]
Producent filmowy zmuszony jest zająć się sprawą porwania swojego gwiazdora prosto z planu jego najnowszego widowiska historycznego. Udana satyra na Hollywood lat 50., ale za bardzo dla wtajemniczonych.
– How to Train Your Dragon 2 [Jak wytresować smoka 2]
Obejrzałem, bo w chorobie nie miałem siły wstać po pilota, ale całkiem niezłe. Super animacja, choć historii o złym kolesiu, który chce przejąć władzę nad smokami przydałoby się więcej biglu i humoru.
– Nina Forever
Zmarła w wypadku samochodowym Nina powraca z zaświatów, gdy jej chłopak znajduje sobie nową dziewczynę. Długo rozkręcający się, ale finalnie całkiem fajny body horror.
– Propaganda Game, The
Nie do końca wiem, co przyświecało twórcom tego dokumentu o Korei Północnej. Udowodnienie, że nie taka Korea Płn. jak ją malują, czy dołączenie do chóru krytyków państwa totalitarnego.
– Remember
Żydowski mieszkaniec domu spokojnej starości wyrusza na poszukiwania nazistowskiego oprawcy z obozu koncentracyjnego. W ogóle nie pasujące do dzisiejszych czasów kino, którego chyba właśnie to jest atutem.
– Siddharth
Ojciec wyrusza do miasta w poszukiwaniu zaginionego syna. Obyczajowe Indie bez lukru, ale z niewątpliwym surowym urokiem.
– Sightseers [Turyści]
Nieprzystosowana do życia w społeczeństwie para rozpoczyna swoja podróż znaczoną morderstwami. Specyficzny humor Bena Wheatleya trzeba zaakceptować. Inaczej katastrofa.
– What Happened, Miss Simone?
Od urodzenia zmagała się z nierównościami rasowymi, by w dorosłym życiu stanąć do walki o sprawiedliwość. Porządna dokumentalna biografia legendy jazzu i okolic – Niny Simone.
6
– 45 Years [45 lat]
Przygotowania do 45 rocznicy ślubu psuje odnalezienie ciała byłej dziewczyny jubilata. Świetnie zagrana koszmarna nuda.
– Brooklyn
Lata 50. ubiegłego wieku. Młoda Irlandka w poszukiwaniu szczęścia wyrusza do Nowego Jorku. Nie pokazujcie tego filmu dzisiejszym emigrantom, bo się od nich nie odczepimy! Cukierkowa nuda.
– Cafe de Flore
Dwie pozornie niezwiązane ze sobą, niestandardowe historie miłosne… Nie można zarzucić Cafe de Flore oryginalności, ale mnie ona nie kupiła.
– Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
Dokument o satyrycznym piśmie, z którego wyrosło pokolenie Chevy Chase’ów, Billów Murrayów i Johnów Belushich. Ten sam nieśmieszny amerykański humor co Saturday Night Live.
– Im Labyrinth des Schweigens [Labirynt kłamstw]
RFN, lata 50. Ludzie żyją dostatnio, nikt nie chce pamiętać, że wśród szczęśliwego społeczeństwa wciąż żyje tysiące zbrodniarzy wojennych. Oparty na faktach film, który jednak trochę rozmywa się w wątkach pobocznych.
– Kids for Cash
Dokument o skandalu w amerykańskim sądownictwie i sędzi, który brał łapówy za wsadzanie do paki nieletnich. Byłoby ciekawsze, gdyby te dzieciaki „ja nic nie zrobiłem” były trochę bardziej wiarygodne.
– Król życia
W wyniku wypadku samochodowego pracownik korporacji postanawia przewartościować swoje życie. Zachciało się w Polsce zrobić film a’la Charlie Kaufman, no i nie wyszło.
– Michael Jackson’s Journey from Motown to Off the Wall
Spike Lee dokumentalnie o Michaelu Jacksonie. Liczyłem na dużo więcej o okresie spędzonym przez małego Michaela w Motown.
– Punch-Drunk Love [Lewy sercowy]
Producent przetykaczek do kibla zakochuje się w ekscentrycznej Lenie. Kino tak pokręcone, że przekręcone, ale na Emily Watson to można patrzeć godzinami.
– Queens & Cowboys: A Straight Year on the Gay Rodeo
Mniej ciekawe niż sugerowałby tytuł. Obserwujemy sobie sezon z życia gejowskiego rodeo – jest taki wynalazek – i tyle.
– Southbound
Kolejna z modnych ostatnio antologii horroru, tym razem w wykonaniu niezależnym. Te czarne, wiszące kostuchy bardzo-bardzo, ale całość przynudza.
5
– Blow Dry [Dwa w jednym]
Z tematu brytyjskich mistrzostw w fryzjerstwie i z taką obsadą (sami se sprawdźcie) można było wyciągnąć sto razy więcej. Zmarnowany temat.
– Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny
Zły Hades chce przejąć władzę nad mieczem dającym nieograniczoną władzę. Grupka śmiałków mówi stanowcze: Nie! To samo można powiedzieć temu zbyt plastikowemu i komputerowemu remakowi: Nie!
– Cyber-Seniors
Seniorzy kontra Internet. Zmarnowany pomysł na fajny dokument.
– Legend of Hell House, The [Legenda piekielnego domu]
Grupa naukowców na tropie rozwikłania zagadki piekielnego domu. Udokumentowane naukowo filmy o duchach nie potrzebuję 40 lat, żeby się zestarzeć.
4
– I, Frankenstein [Ja, Frankenstein]
Potwór Frankensteina dołącza w szeregi wojowników walczących ze złymi demonami. Takie filmy może uratować jedynie płynąca strumieniami krew i jak najmniej powagi.
– Regression
Detektyw sięga po hipnozę w celu rozwiązania zagadki seksualnego molestowania. Niektórzy myślą, że napis „Na faktach” na początku filmu wystarczy za wszystko. Szkoda, że ci niektórzy to Alejandro Amenabar.
3
– Forest, The
Bohaterka rusza na poszukiwania zaginionej siostry do słynnego japońskiego Lasu Samobójców. Napisałbym, że okropne, ale dla horroru byłby to komplement.
Podziel się tym artykułem: