oryginalna data przyszłości w DeLoreanie z Powrotu do przyszłości Powrót do przyszłości Back to the Future Day #BackToTheFutureDay
Przyszłość zaczyna się dziś - to prawdopodobnie jedno ze zdań, na jakie dzisiaj wpadać będziecie najczęściej.

Powrót do przyszłości świętuje Back to the Future Day

20:03 – Dziękuję za uwagę.

19:10 – Na pierwsze wideo łączące finałową potańcówkę z Powrotu do przyszłości z finałową potańcówką w Powrocie do przyszłości 2 wpadłem już wiele lat temu. Od tego czasu najwyraźniej wiele osób wpadło na to, żeby je połączyć. Pełno tego na YT, wybrałem pierwszy z brzegu mixtape.

18:29 – A wiecie, kto debiutował w Powrocie do przyszłości 2? Pewnie, że wiecie, bo to #PowszechnieZnanyFakt – Frodo! Było też wczoraj o tym u Conana.

17:49 – Tymczasem na wysokości zadania stanęło USA Today, które wypuściło dzisiejszy numer gazety z okładką, którą mogliśmy zobaczyć w Powrocie do przyszłości 2. W procesie jej tworzenia pomagał współscenarzysta filmu Bob Gale, co ważne, bo tylko górna połowa gazety pojawiła się w filmie. W dolnej części dzisiejszego wydania możemy więc znaleźć kilka dodatkowych smaczków z zapowiedzią recenzji „Szczęk 19” oraz informacją o planowanym przez Roberta Zemeckisa remake’u ekranizacji powieści George’a McFlya na czele.

okładka USA Today wydanie z 21 października 2015 roku.

Kliknij, by powiększyć.

17:03 – A Wy wiecie jak nazywa się aktor grający Biffa?? No właśnie…

16:53 – Jak myślicie, czy to dobry pomysł, żeby właśnie dzisiaj kupić sobie nową obudowę do telefonu? :)

16:22 – Przypominam, trylogia Powrót do przyszłości to trylogia wybitna. Kropka. To, że się trochę jej czepiam nie wynika ze złości, bo przecież nie mógłbym się złościć na filmy, które widziałem naście razy. Zaznaczam to wyraźnie, bo znów się będę czepiał.

Nie wydaje Wam się dziwne, że rodzice Marty’ego najwyraźniej nic a nic się nie zdziwili, że po zmianach w kontinuum dokonanych przez Marty’ego (no nie tylko przez niego) urodził im się syn identyczny jak ten koleś co im kiedyś bardzo pomógł? :).

Dobrze, że się nie skończyło rozwodem, bo przecież mógł George oskarżyć Lorraine o zdradę z Calvinem Kleinem. Choć w tym przypadku czas był po ich stronie, o ile syn urodził im się później niż po 7-9 miesiącach.

15:37 – Oczywiście firmy na całym świecie nie śpią i robią wszystko, żeby wykorzystać hype związany z dzisiejszym dniem. Wśród nich Toyota, która strzeliła pięciominutowy filmik z Michaelem J. Foksem i Christopherem Lloydem.

15:00 – Choć twórcy filmu przyznali się do tego, że z powrotem Biffa do 2015 (wpis z 12:27) dali ciała, to są tacy, którzy uważają, że nie ma tam żadnej wpadki. Np. chłopaki z The Big Bang Theory:

14:29 – #BackToTheFutureDay to dobra okazja dla przeróżnej maści serwisów na zaprezentowanie związanych z filmem Zemeckisa galerii. Często są to galerie, w których przedstawione zostały rzeczy pokazane w Powrocie do przyszłości, które rzeczywiście zostały wynalezione do 2015 roku. Deskolotka, samosznurujące się buty… O dziwo nikt jednak nie wspomina o jeszcze jednym wynalazku, który jest już naszą codziennością.

Pamiętacie malutką pizzę, która po podgrzaniu zmienia się w big grand deluxe pizzę? Otóż… takiej jeszcze nie wymyślono ;P ale prawie, prawie. W końcu miliardów dorobił się koleś, który odkrył jak z kilograma szynki po dodaniu do niej litrów wody zrobić trzy kilogramy szynki.

Tak, to był ten obiecany na początku wpisu fragment o szynce.

13:59#PILNE Zaobserwowano DeLoreana w Piastowie koło Tesco!

13:31 – Istnieje wiele teorii odnoszących się do tego, dlaczego podróżnicy w czasie z Powrotu do przyszłości wybrali akurat 21 października 2015 roku. Najnowsze badania wskazują, że chcieli zobaczyć zwiastun nowych Gwiezdnych wojen bądź na żywo wieczorne starcie Zlatana Ibrahimovića z Cristiano Ronaldo w meczu PSG – Real Madryt.

No  co, nigdzie nie twierdziłem, że będą tu same poważne wpisy.

12:54 – A skoro o sportowym Almanacu, to zastanawialiście się kiedyś, jakim cudem tak cienka książeczka mogła zawierać wyniki najważniejszych wydarzeń sportowych z 50 lat?!

Sportowy Almanac z filmu Powrót do przyszłości

– Wielki Scott’cie! Cóż za cienka książeczka! – Dzień na żywo z Powrotem do przyszłości.

Wystarczy spojrzeć w poniedziałek w pierwszym z brzegu Przeglądzie Sportowym, ile wyników generuje jeden weekend, żeby zobaczyć, że… dużo generuje ;P. A co dopiero 50 lat. Oczywiście można też twierdzić, że w Almanacu były tylko najważniejsze wyniki, czyli z grubsza „a w 1986 roku mistrzem świata w piłce nożnej została Argentyna”, no ale ta opcja odpada, bo wiemy z filmu, że był w nim m.in. wynik meczu uniwersyteckiej ligi futbolu rozegranego 12 listopada 1955 roku.

Odpowiedź na zadane wyżej pytanie może być więc tylko jedna: tak cienka książeczka nie mogła zawierać wyników najważniejszych wydarzeń sportowych z 50 lat. Dla autora scenariusza Boba Gale’a nie jest to jednak szokująca wiadomość, bo doskonale sobie z tego zdawał sprawę. Ale, jak sam wytłumaczył, ważne dla fabuły było to, aby Almanac był na tyle cienki, by Biff mógł go schować do kieszeni spodni. I nic pan nie zrobisz takiemu scenarzyście, panie.

A zresztą, co by nie było w tym Alamancu, to i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku pierwszych celnych typach Biffa przyszłość zmieniłaby się na tyle, że zmieniłyby się też wyniki rozegranych w niej meczów.

12:27 – Choć Powrót do przyszłości bez wątpienia wybitnym filmem jest, to nie jest filmem idealnym. Ma swoje za uszami. Jedna z największych, o ile nie największa, wpadka filmu związana jest właśnie z dzisiejszą datą i pobytem Marty’ego w przyszłości. O co chodzi?

Chodzi o sportowy Almanac, który zabiera stary Biff, by wręczyć go sobie w przeszłości. A konkretnie wpływ, jaki to wydarzenie powinno mieć na kontinuum czasowe. Biff przenosi się do 1955 roku, zostawia sobie Almanac i wraca do tej samej przyszłości, z której wyruszył. Błąd. Zmiany w kontinuum czasowym zostały już dokonane w momencie przekazania Almanacu – rok 2015 powinien być więc kontynuacją świata, jaki za chwilę spotykają bohaterowie filmu w 1985 roku.

11:38#PowszechnieZnanyFakt Pierwotnie Marty’ego McFly’a miał zagrać Eric Stoltz. Wyobrażacie go sobie w tej roli?

Eric Stoltz, który miał zagrać rolę Marty McFly w Powrót do przyszłości

Eric Stoltz w filmie Maska

No cóż, nie musicie sobie wyobrażać, jest przecież YouTube:

10:57 – A pamiętacie, kiedy pierwszy raz obejrzeliście Powrót do przyszłości? Ja pamiętam. No może nie tyle kiedy co gdzie – w kinie w Ogrodzieńcu. [Tu wstaw tę często powtarzaną przeze mnie historię o kinie w Ogrodzieńcu, że kiedyś było, ale tak dawno temu, że nikt go nie pamięta]. Miałem iść na seans z ojcem, ale pamiętam, że wrócił z pracy… cóż, niedysponowany. Tragedia, bo samego by mnie nie wpuścili.

Na szczęście na wysokości zadania stanęła mama i to ona poszła ze mną do kina.

Kiedy obejrzałem dwójkę i trójkę to już pamiętam mniej. Trójkę na pewno z kasety VHS przywiezionej z giełdy w Katowicach. Na pewno była na jednej kasecie z Pamięcia absolutną, ale czy dwójkę też wtedy przywiozłem? Tego już nie pamiętam.

10:24 – Jeszcze dobrze nie zacząłem, a już muszę prostować – w pierwszy wpis wdarła się pewna niedokładność. Wszakże to nie Marty zajumał Almanac. Tak właściwie to nikt go nie zajumał. KMWTW.

10:07 – Długo (2 minuty) zastanawiałem się wczoraj, w jaki sposób na Q-Blog-u uczcić pewne wyjątkowe święto, jakie obchodzi dziś jeden z moich ulubionych filmów Powrót do przyszłości. Bo tak w sumie głupio bez żadnego wpisu, kiedy trafia się taka okazja. Ale nic nie wymyśliłem.

A potem samo przyszło do głowy – zrobię lajwa! Jak to będzie wyglądać? Nie wiem, po wymyśleniu, wzorem Scarlett O’Hary, postanowiłem martwić się resztą następnego dnia. Ale, hej, już jest następny dzień… Tak więc dalej nie wiem, ale zachęcam do odświeżania strony wpisu (wystarczy pacnąć w to kolorowe odśwież na górze wpisu), bo co jakiś czas coś się na niej pojawi. Co? Nie wiem. Na pewno będzie wpis o… szynce. Zaintrygowani? 😛

Ale o co chodzi z tym Powrotem do przyszłości i #BackToTheFutureDay?

Tak, tak, to właśnie dziś jest ten dzień, w którym… po wejściu na fejsa odkrywacie, że wszyscy Wasi znajomi kochają Powrót do przyszłości, Marty’ego McFly’a i Doca Browna! Nawet ci, których nigdy nie widzieliście, żeby oglądali jakiś film. A dzisiaj świętują dzień, w którym zaczyna się przyszłość. Tak, tak, to właśnie dziś jest ten dzień, w którym Marty McFly, bohater Powrotu do przyszłości, odwiedził przyszłość i m.in. zajumał sportowy Almanac (sprostowanie we wpisie z 10:24 :) ). 21 października 2015 roku. Wypatrujcie więc na niebie DeLoreana, bo jeśli nie dziś, to nigdy.

A jak rozpocząć taki wpis? – zapytał Quentin po napisaniu czterech akapitów… Chyba tylko w jeden sposób. Znacie tę nutkę?

9 odpowiedzi

 1. Do argumentu z 12:27. A co jeżeli Biff wrócił do przyszłości w 2015 w której byli bohaterowie, jeżeli to bohaterowie naprawili kontinuum czasowe, wtedy powrócił do tej przyszłości w której jest to już naprawione i dalej jest tym starym Biffem, a nie multimilionerem?

  Do argumentu z 12:54. Almanach powinien się aktualizować z każdą zmianą, tak jak zdjęcie Marty’ego oraz kartka która miała Jennifer z przyszłości :)

 2. Quentin

  12:27 – To by tych bohaterów raczej tam już w tej przyszłości nie było, bo i po co :).

  12:54 – Racja. Chyba ;).

 3. O dziwo dylemat powrotu Biffa do przyszłości jest wyjaśniony w Big Bang Theory :) https://www.youtube.com/watch?v=CTeRlfBphU0

 4. Quentin

  Aaaa, gramatyka! Ostrzegaj :)

  Wiesz, skoro trzepot motyla w Chinach może spowodować trzęsienie ziemi gdzieś tam, to myślę jednak, że samo przekazanie Almanacu już narobiło odpowiednich szkód bez czekania na pierwszy zakład.

  No i twórcy AFAIR się przyznali, że zaliczyli fakap :). No ale fakt faktem – nie da się ot tak obalić teorii z załączonego wyżej filmiku :). Co za tym idzie pozwolę go sobie potem wykorzystać. Dzięki :).

 5. Quentin

  PS. Taka myśl mnie właśnie napadła – skoro Biff zakładami miałby zmieniać przyszłość dopiero od 1958 roku to znaczy (chyba :) ), że ekipa z 2015 roku miałaby czas do 2018 na powrót do normalnego 1985, bo dopiero po upływie trzech lat zmieniłby się na gorsze.

  A teraz mnie głowa boli od rozkminiania ;).

 6. Standardowy paradoks czasowy. Już w momencie zmiany powinna zmienić się przyszłość, czyli tak naprawdę nie możemy jej zmienić. Fajnie widać to w filmie (i książce :P) Wehikuł Czasu (2002), w której to twórca wehikułu próbuje się cofnąć w czasie i uratować swoją żonę przed śmiercią, a śmierć ta doprowadziła do stworzenia wehikułu. Za każdym razem żona gineła w innych okolicznościach, bo jęzeliby nie zgineła nie zostałby stworzony wehikuł i ten by się nie cofnął żeby ją uratować i tak w koło Macieju.

  Teoretycznie film powinien się skończyć w momencie, w którym Marty w pierwszej części ratuje swojego ojca, ponieważ zaraz po tym powinien zniknąć, ale jeżeliby zniknął to nie mógłby cofnąć się w czasie, żeby uratować swojego ojca :)

 7. Quentin

  Siur, siur, ale chyba właśnie w tym też tkwi siła BTTF, że nie przejmuje się takimi pierdołami jak paradoks dziadka tylko opowiada o podróżach w czasie na tym najprostszym poziomie bez wgłębiania się w szczegóły. Wrócił, zmienił, przyleciał z powrotem, zmiana spowodowała inne zmiany, musiał lecieć itd. itp.

 8. Co do podobieństwa Marty’ego do Kelvina to Marty był najmłodszy i urodził się około 13 lat po potańcówce. W 55 był bal w 85 Marty był w liceum. :-)

 9. Quentin

  Ale wciąż był podobny do siebie ;).

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl