Podsumowanie filmów obejrzanych przeze mnie powoli zbliża się do końca, zostało tylko to, co najlepsze. Zanim jednak Dziesiątki i Dziewiątki, czas na drugą część Ósemek i przypomnienie tego, co do tej pory:
– Ósemki, cz. 1
– Siódemki, cz. 1
– Siódemki, cz. 2
– Szóstki, cz. 1
– Szóstki, cz. 2
– Piątki, Czwórki, Trójki, Dwójka i Jedynka
8
– Kaddisch für einen Freund
Życiowe ścieżki starego Żyda i młodego Araba łączą się podczas włamania do mieszkania tego pierwszego. Mądrze, spokojnie i telewizyjnie o tolerancji rasowej.
– King of Arcades, The
Dokument o pasjonacie, który przywraca do życia stare maszyny do gier komputerowych. Film z gatunku tych bardzo fajnych, ale nic więcej.
– Kongelig affare, En aka A Royal Affair
Oświecenie dociera do Danii, ale średniowiecze wciąż trzyma się mocno. Czyli romans, który zmienił historię państwa Hamleta.
– Leben der Anderen, Das
Funkcjonariusz STASI zagłębia się coraz bardziej w świat podsłuchiwanego przez niego pisarza. Oskarowa przypowieść o NRD, jakiego już nie ma.
– Let the Fire Burn
Dokumentalne pokłosie nieudanej eksmisji, która okryła niesławą władze Filadelfii w połowie lat 80. ubiegłego wieku i zostawiła całą dzielnicę w zgliszczach. Bardzo ciekawe.
– Let’s Sin aka Itirazim Var
Nietuzinkowe śledztwo w sprawie popełnionego w meczecie morderstwa obiera pełen zwrotów akcji kierunek. Turkowie udowadniają, że wiedzą, jak można świetnie się bawić kinem gatunkowym.
– Love Marylin
Dokument zrealizowany w oparciu o znalezione nie tak dawno temu osobiste zapiski Marylin. Nic odkrywczego, ale odczytany przez znanych aktorów solidnie streszcza biografię MM i pozwala poznać ją trochę bliżej.
– Mandela. Long Walk to Freedom
Bardzo porządny, choć bez porywów serca, biopic.
– May 18
Korea Południowa, początek lat 80 ubiegłego wieku. Wojskowa dyktatura krwawo rozprawia się ze studenckimi zamieszkami. Oparte na faktach i choć nie pozbawione wad to warte obejrzenia.
– Metal – A Headbanger’s Journey
Dokumentalne streszczenie historii muzyki heavy metalowej okiem antropologa kultury. Solidne i ciekawe, ale nie da się ukryć, że temat zbyt obszerny na jeden film.
– Milius
Dirty Harry. Jaws. Apocalypse Now. Conan the Barbarian. Red Dawn. The Hunt for Red October. Clear and Present Danger. Rome. John Milius.
– Miracle in Cell No 7
Młoda prawniczka odwołuje się od wyroku na swoim niesprawnym umysłowo ojcu, który został skazany za pedofilię i zabójstwo. Takie rzeczy tylko w Korei. Potok łez – gwarantowany.
– Mole Song, The: Undercover Agent Reiji aka Mogura no uta
Niepokorny gliniarz dostaje zadanie infiltracji miejscowej yakuzy. Wybuchowo, kolorowo, niedorzecznie – Takashi Miike w formie!
– Montage
Minęło 15 lat od porwania małej dziewczynki. Zanim sprawa się przedawni, porywacza starają się odnaleźć dociekliwy detektyw oraz zrozpaczona matka porwanej. Zgrabny koreański twister.
– My Sassy Girl
Poznali się w nietypowych okolicznościach. Potem było jeszcze dziwniej. Koreańska megaklasyka. Po latach równie dobra, co za pierwszym razem.
– Neighbors
Sielskie i anielskie życie młodej pary z dzieckiem zostaje zakłócone przez studentów, którzy zamieszkali w domu obok. Szczerze zabawne, jeśli za bardzo nie szukać sensu i dobrego smaku.
– Nightcrawler
Inteligentny socjopata realizuje materiały filmowe z miejsc wypadków i przestępstw, by sprzedać je potem do telewizji. „Taksówkarz” XXI wieku.
– Non-Stop
Agent federalny na pokładzie samolotu musi stawić czoła nieuchwytnemu szantażyście. Mało odkrywczy, ale porządny i trzymający w napięciu thriller.
– Oculus
Rodzeństwo połączone wspólną traumą z dzieciństwa kontra przeciwnik z nadprzyrodzonymi mocami. I znów można się poczuć jak podczas oglądania „Poltergeista” ćwierć wieku temu.
– Open Windows
Życiowa propozycja dla fana, który dostaje możliwość podglądania swojej aktorskiej idolki zamienia się w koszmar dla obojga. Pokręcone i mocno rozrywkowe kino, które nie zwalnia ani na chwilę.
– Our Children
Belgijska gospodyni domowa w kieracie codzienności bez wyjścia. Z pozoru nudne, ale piekielnie konsekwentne.
– Philomena
Sędziwa Irlandka poszukuje swojego syna, którego oddała do adopcji 50 lat wcześniej. Film, któremu nie można zupełnie nic zarzucić.
– R100
Wyrobienie sobie karty członkowskiej w klubie sado-maso tylko z początku wygląda na dobry pomysł. Standardowo pokręcony japoński film, ale – o dziwo – podany w dość znośny dla „normalnego” widza sposób.
– Short Game, The
„Spellbound” o golfie. Świetny dokument o mistrzostwach świata golfistów w kategoriach do lat 8. Warto.
– Short Term 12
Opiekunka domu przejściowego dla trudnej młodzieży bierze się za bary z demonami własnej przeszłości. Proste, dowcipne kiedy trzeba i mądre.
– Single Shot, A
Myśliwy przypadkiem zabija młodą dziewczynę. Znajduje przy niej walizeczkę pieniędzy. Surowe i brutalne, ale „Prosty plan” lepszy.
– Snowpiercer
Po klimatycznej katastrofie cała ludzkość zbiera się w przystosowanym na taką ostateczność pociągu. Współczuję ludziom, którzy widzą w tym filmie jedynie brak sensu.
– Stage Fright
Kilka lat po tragedii, córka zamordowanej śpiewaczki bierze udział w inscenizacji tej samej sztuki, w której zginęła jej matka. Chyba pierwszy w historii kina giallomusical. Udany!
– Still Life
Miejski urzędnik poszukuje bliskich mężczyzny, który zmarł w samotności i zapomnieniu. Kto by pomyślał, że Eddie Marsan wyrośnie na jednego z najciekawszych obecnie aktorów.
– Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story
Kolejny z dokumentów odsłaniających mechanizmy oszustwa Lance’a Armstronga. Trudno się dziwić, że taka historia doczekała się kilku filmów dokumentalnych.
– Summit, The
Dokumentalny zapis dramatycznych wydarzeń, które doprowadziły do największej tragedii w historii alpinistycznych wypraw na K2.
– Supercondriaque
W wyniku nieporozumienia wyjątkowy hipochondryk zostaje wzięty za bojownika o wolność jednego z bałkańskich krajów. Dany Boon u szczytu formy.
– Treatment, The aka De Behandeling
Prześladowany przez sprawę sprzed lat policjant kontynuuje śledztwo w sprawie groźnego pedofila. Mocny i mroczny thriller prosto z Belgii.
– Two Escobars, The
Podczas mundialu w 1994 roku wszystkimi wstrząsnęło zabójstwo kolumbijskiego piłkarza Andresa Escobara. To punkt wyjścia do opowieści o nim i o narkotykowym baronie Pablo Escobarze.
– Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson
Ponad trzygodzinna dokumentalna historia pierwszego czarnoskórego bokserskiego mistrza świata wagi ciężkiej. Godne uwagi bez względu na metraż.
– Unforgiven
Japoński remake „Bez przebaczenia”. Udany zabieg z zamianą kowbojów na samurajów, choć całość nie tak udana jak klasyk Eastwooda.
– Unlucky Plaza
Losy trojga ludzi splatają się w trakcie nieoczekiwanego porwania. Bardzo dobre singapurskie kino, którego nie powstydziłby się Quentin Tarantino. Gdyby był na początku swojej kariery.
– Video Nasties: Draconian Days
Dokument o brytyjskim rynku wideo i filmach, które spędzały sen z powiek miejscowych cenzorów. Pozycja obowiązkowa dla każdego wideomana.
– W imię…
Samotność w sutannie. Zaczynam martwić się o siebie, bo dochodzę do wniosku, że lubię filmy Małgośki Szumowskiej.
– Wadd: The Life & Times of John C. Holmes
Historia życia najsłynniejszego aktora kina pornograficznego. Ciekawa, jak i ono samo.
– Wadjda
Aby zdobyć pieniądze na wymarzony rower, młoda Arabka bierze udział w konkursie recytowania Koranu. Interesująca pocztówka z Arabii Saudyjskiej – jak na pocztówkę przystało, chyba nieco zbyt kolorowa.
– Wer
Brutalnie i krwawo zakończony atak na trójkę turystów rozpoczyna śledztwo mające na celu odkrycie sprawcy. Coraz lepsze filmy kręcą za naprawdę nieduże pieniądze.
– What If
Leczący złamane serce chłopak zakochuje się w dziewczynie. Niestety, ona już ma chłopaka. Historia jak wszystkie, ale opowiedziana z humorem i wdziękiem.
– When Albums Ruled the World
Dokument o zapomnianych w erze mp3-ójek czasach, gdy muzyczną rozrywką rządziły płyty długogrające. Fajne podsumowanie tego, jaki wpływ na muzykę miały płyty winylowe.
– When We Were Kings
Oskarowy dokument o legendarnym zairskim pojedynku pomiędzy Muhammadem Alim i George’em Foremanem. W końcu dokończyłem i nie żałuję.
– White Storm, The
Trójka gliniarzy na tropie największego drug lorda w całej Azji Południowej. Pięknie nakręcone klasyczne kino policyjne z Hongkongu. Nie John Woo, ale prawie.
– Wrath of Vajra, The
Dzielny wojownik Shaolin robi wszystko, by nie dopuścić do odrodzenia się groźnej sekty. Dużej jakości nawalanka po ryjach.
– You’re Next
Na rodzinną imprezę wpraszają się nieproszeni goście – zamaskowani mordercy. Porządny home invasion horror, czyli z założenia coś, co niczym nie może zaskoczyć i trzeba mieć tego świadomość.
– Young Adult
Na wieść o powiększeniu się rodziny swojego byłego chłopaka, autorka poczytnych czytadeł wraca do rodzinnego miasteczka. Film o miasteczku z hutą, ale bez huty.
– Zombeavers
Odpoczywającą w domku nad jeziorem młodzież atakują zmutowane bobry. Bardzo bobry film.
– Zulu
RPA. Śledztwo w sprawie śmierci młodej dziewczyny przybiera nieoczekiwany obrót. Sensacja w dobrym, starym stylu, czyli krew, faki i cycki wszędzie tam, gdzie trzeba.