×

Filmowy rok 2014 w ocenach, Cz. 7 – Ósemki [K-Z]

Podsumowanie filmów obejrzanych przeze mnie powoli zbliża się do końca, zostało tylko to, co najlepsze. Zanim jednak Dziesiątki i Dziewiątki, czas na drugą część Ósemek i przypomnienie tego, co do tej pory:
Ósemki, cz. 1
Siódemki, cz. 1
Siódemki, cz. 2
Szóstki, cz. 1
Szóstki, cz. 2
Piątki, Czwórki, Trójki, Dwójka i Jedynka
 

8

Kaddisch für einen Freund
Życiowe ścieżki starego Żyda i młodego Araba łączą się podczas włamania do mieszkania tego pierwszego. Mądrze, spokojnie i telewizyjnie o tolerancji rasowej.

King of Arcades, The
Dokument o pasjonacie, który przywraca do życia stare maszyny do gier komputerowych. Film z gatunku tych bardzo fajnych, ale nic więcej.

Kongelig affare, En aka A Royal Affair
Oświecenie dociera do Danii, ale średniowiecze wciąż trzyma się mocno. Czyli romans, który zmienił historię państwa Hamleta.

Leben der Anderen, Das
Funkcjonariusz STASI zagłębia się coraz bardziej w świat podsłuchiwanego przez niego pisarza. Oskarowa przypowieść o NRD, jakiego już nie ma.

Let the Fire Burn
Dokumentalne pokłosie nieudanej eksmisji, która okryła niesławą władze Filadelfii w połowie lat 80. ubiegłego wieku i zostawiła całą dzielnicę w zgliszczach. Bardzo ciekawe.

Let’s Sin aka Itirazim Var
Nietuzinkowe śledztwo w sprawie popełnionego w meczecie morderstwa obiera pełen zwrotów akcji kierunek. Turkowie udowadniają, że wiedzą, jak można świetnie się bawić kinem gatunkowym.

Love Marylin
Dokument zrealizowany w oparciu o znalezione nie tak dawno temu osobiste zapiski Marylin. Nic odkrywczego, ale odczytany przez znanych aktorów solidnie streszcza biografię MM i pozwala poznać ją trochę bliżej.

Mandela. Long Walk to Freedom
Bardzo porządny, choć bez porywów serca, biopic.

May 18
Korea Południowa, początek lat 80 ubiegłego wieku. Wojskowa dyktatura krwawo rozprawia się ze studenckimi zamieszkami. Oparte na faktach i choć nie pozbawione wad to warte obejrzenia.

Metal – A Headbanger’s Journey
Dokumentalne streszczenie historii muzyki heavy metalowej okiem antropologa kultury. Solidne i ciekawe, ale nie da się ukryć, że temat zbyt obszerny na jeden film.

Milius
Dirty Harry. Jaws. Apocalypse Now. Conan the Barbarian. Red Dawn. The Hunt for Red October. Clear and Present Danger. Rome. John Milius.

Miracle in Cell No 7
Młoda prawniczka odwołuje się od wyroku na swoim niesprawnym umysłowo ojcu, który został skazany za pedofilię i zabójstwo. Takie rzeczy tylko w Korei. Potok łez – gwarantowany.

Mole Song, The: Undercover Agent Reiji aka Mogura no uta
Niepokorny gliniarz dostaje zadanie infiltracji miejscowej yakuzy. Wybuchowo, kolorowo, niedorzecznie – Takashi Miike w formie!

Montage
Minęło 15 lat od porwania małej dziewczynki. Zanim sprawa się przedawni, porywacza starają się odnaleźć dociekliwy detektyw oraz zrozpaczona matka porwanej. Zgrabny koreański twister.

My Sassy Girl
Poznali się w nietypowych okolicznościach. Potem było jeszcze dziwniej. Koreańska megaklasyka. Po latach równie dobra, co za pierwszym razem.

Neighbors
Sielskie i anielskie życie młodej pary z dzieckiem zostaje zakłócone przez studentów, którzy zamieszkali w domu obok. Szczerze zabawne, jeśli za bardzo nie szukać sensu i dobrego smaku.

Nightcrawler
Inteligentny socjopata realizuje materiały filmowe z miejsc wypadków i przestępstw, by sprzedać je potem do telewizji. „Taksówkarz” XXI wieku.

Non-Stop
Agent federalny na pokładzie samolotu musi stawić czoła nieuchwytnemu szantażyście. Mało odkrywczy, ale porządny i trzymający w napięciu thriller.

Oculus
Rodzeństwo połączone wspólną traumą z dzieciństwa kontra przeciwnik z nadprzyrodzonymi mocami. I znów można się poczuć jak podczas oglądania „Poltergeista” ćwierć wieku temu.

Open Windows
Życiowa propozycja dla fana, który dostaje możliwość podglądania swojej aktorskiej idolki zamienia się w koszmar dla obojga. Pokręcone i mocno rozrywkowe kino, które nie zwalnia ani na chwilę.

Our Children
Belgijska gospodyni domowa w kieracie codzienności bez wyjścia. Z pozoru nudne, ale piekielnie konsekwentne.

Philomena
Sędziwa Irlandka poszukuje swojego syna, którego oddała do adopcji 50 lat wcześniej. Film, któremu nie można zupełnie nic zarzucić.

R100
Wyrobienie sobie karty członkowskiej w klubie sado-maso tylko z początku wygląda na dobry pomysł. Standardowo pokręcony japoński film, ale – o dziwo – podany w dość znośny dla „normalnego” widza sposób.

Short Game, The
„Spellbound” o golfie. Świetny dokument o mistrzostwach świata golfistów w kategoriach do lat 8. Warto.

Short Term 12
Opiekunka domu przejściowego dla trudnej młodzieży bierze się za bary z demonami własnej przeszłości. Proste, dowcipne kiedy trzeba i mądre.

Single Shot, A
Myśliwy przypadkiem zabija młodą dziewczynę. Znajduje przy niej walizeczkę pieniędzy. Surowe i brutalne, ale „Prosty plan” lepszy.

Snowpiercer
Po klimatycznej katastrofie cała ludzkość zbiera się w przystosowanym na taką ostateczność pociągu. Współczuję ludziom, którzy widzą w tym filmie jedynie brak sensu.

Stage Fright
Kilka lat po tragedii, córka zamordowanej śpiewaczki bierze udział w inscenizacji tej samej sztuki, w której zginęła jej matka. Chyba pierwszy w historii kina giallomusical. Udany!

Still Life
Miejski urzędnik poszukuje bliskich mężczyzny, który zmarł w samotności i zapomnieniu. Kto by pomyślał, że Eddie Marsan wyrośnie na jednego z najciekawszych obecnie aktorów.

Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story
Kolejny z dokumentów odsłaniających mechanizmy oszustwa Lance’a Armstronga. Trudno się dziwić, że taka historia doczekała się kilku filmów dokumentalnych.

Summit, The
Dokumentalny zapis dramatycznych wydarzeń, które doprowadziły do największej tragedii w historii alpinistycznych wypraw na K2.

Supercondriaque
W wyniku nieporozumienia wyjątkowy hipochondryk zostaje wzięty za bojownika o wolność jednego z bałkańskich krajów. Dany Boon u szczytu formy.

Treatment, The aka De Behandeling
Prześladowany przez sprawę sprzed lat policjant kontynuuje śledztwo w sprawie groźnego pedofila. Mocny i mroczny thriller prosto z Belgii.

Two Escobars, The
Podczas mundialu w 1994 roku wszystkimi wstrząsnęło zabójstwo kolumbijskiego piłkarza Andresa Escobara. To punkt wyjścia do opowieści o nim i o narkotykowym baronie Pablo Escobarze.

Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson
Ponad trzygodzinna dokumentalna historia pierwszego czarnoskórego bokserskiego mistrza świata wagi ciężkiej. Godne uwagi bez względu na metraż.

Unforgiven
Japoński remake „Bez przebaczenia”. Udany zabieg z zamianą kowbojów na samurajów, choć całość nie tak udana jak klasyk Eastwooda.

Unlucky Plaza
Losy trojga ludzi splatają się w trakcie nieoczekiwanego porwania. Bardzo dobre singapurskie kino, którego nie powstydziłby się Quentin Tarantino. Gdyby był na początku swojej kariery.

Video Nasties: Draconian Days
Dokument o brytyjskim rynku wideo i filmach, które spędzały sen z powiek miejscowych cenzorów. Pozycja obowiązkowa dla każdego wideomana.

W imię…
Samotność w sutannie. Zaczynam martwić się o siebie, bo dochodzę do wniosku, że lubię filmy Małgośki Szumowskiej.

Wadd: The Life & Times of John C. Holmes
Historia życia najsłynniejszego aktora kina pornograficznego. Ciekawa, jak i ono samo.

Wadjda
Aby zdobyć pieniądze na wymarzony rower, młoda Arabka bierze udział w konkursie recytowania Koranu. Interesująca pocztówka z Arabii Saudyjskiej – jak na pocztówkę przystało, chyba nieco zbyt kolorowa.

Wer
Brutalnie i krwawo zakończony atak na trójkę turystów rozpoczyna śledztwo mające na celu odkrycie sprawcy. Coraz lepsze filmy kręcą za naprawdę nieduże pieniądze.

What If
Leczący złamane serce chłopak zakochuje się w dziewczynie. Niestety, ona już ma chłopaka. Historia jak wszystkie, ale opowiedziana z humorem i wdziękiem.

When Albums Ruled the World
Dokument o zapomnianych w erze mp3-ójek czasach, gdy muzyczną rozrywką rządziły płyty długogrające. Fajne podsumowanie tego, jaki wpływ na muzykę miały płyty winylowe.

When We Were Kings
Oskarowy dokument o legendarnym zairskim pojedynku pomiędzy Muhammadem Alim i George’em Foremanem. W końcu dokończyłem i nie żałuję.

White Storm, The
Trójka gliniarzy na tropie największego drug lorda w całej Azji Południowej. Pięknie nakręcone klasyczne kino policyjne z Hongkongu. Nie John Woo, ale prawie.

Wrath of Vajra, The
Dzielny wojownik Shaolin robi wszystko, by nie dopuścić do odrodzenia się groźnej sekty. Dużej jakości nawalanka po ryjach.

You’re Next
Na rodzinną imprezę wpraszają się nieproszeni goście – zamaskowani mordercy. Porządny home invasion horror, czyli z założenia coś, co niczym nie może zaskoczyć i trzeba mieć tego świadomość.

Young Adult
Na wieść o powiększeniu się rodziny swojego byłego chłopaka, autorka poczytnych czytadeł wraca do rodzinnego miasteczka. Film o miasteczku z hutą, ale bez huty.

Zombeavers
Odpoczywającą w domku nad jeziorem młodzież atakują zmutowane bobry. Bardzo bobry film.

Zulu
RPA. Śledztwo w sprawie śmierci młodej dziewczyny przybiera nieoczekiwany obrót. Sensacja w dobrym, starym stylu, czyli krew, faki i cycki wszędzie tam, gdzie trzeba. 

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004