×

Filmowy rok 2014 w ocenach, Cz. 5 – Siódemki [I-Z]

Dzisiaj bez dłuższych wstępów. Przypomnę jedynie pierwszą część Siódemek (można tam przeczytać, czym są Siódemki), pierwszą część Szóstek, drugą część Szóstek oraz Piątki, Czwórki, Trójki, Dwójkę i Jedynkę. A teraz do rzeczy.
 

7

Into the Storm
Grupa łowców tornad na tropie burzy stulecia. Całkiem rozrywkowy film, który jednak zupełnie nie wytrzymuje naturalnego porównania z „Twisterem”.

Ishaqzaade
Podzieliła ich przeszłość, rodziny i religia, połączyła miłość. Typowe i nietypowe zarazem indyjskie kino społeczne.

Jack Ryan. Shadow Recruit
Kolejne wcielenie Jacka Ryana w historii jedynie opartej o bohaterów Clancy’ego. Wybór Pine’a to porażka, film momentalnie strasznie naiwny, ale ogląda się go lepiej niż myślałem.

Judgement in Hungary
Zapis procesu, który wstrząsnął całymi Węgrami. Przed sądem staje grupa neonazistów oskarżonych o dokonanie kilku morderstw pośród mniejszości cygańskiej.

Kamienie na szaniec
Harcerze walczą z niemieckim okupantem. Światu przyda się jeszcze jeden film, w którym Niemcy z IIWŚ są do gruntu źli. Szczególnie że niezły, gdy przechodzi do konkretów.

Keeper of Lost Causes, The aka Kvinden i buret
Detektyw po przejściach staje na czele departamentu zajmującego się sprawami nierozwiązanymi. Typowy skandynawski thriller.

Labor Day
Zbieg z więzienia znajduje schronienie w domu matki samotnie wychowującej dorastającego syna. Przesłodzone, choć ładnie zrealizowane.

Late Quartet, A
Doświadczony i odnoszący sukcesy, ale i starzejący się kwartet smyczkowy staje na granicy rozpadu. Film, który z pewnością miał wygrać parę nagród, ale nie wygrał żadnej. Na plus dużo ciekawostek o muzyce.

Lone Survivor
Oddział Navy Seals rusza z misją pojmania Groźnego Taliba. Szczegóły zadecydowały o siódemce. M.in. charakteryzacja Groźnych Talibów.

Long Way Down, A
Podczas sylwestrowej nocy na dachu jednego z budynków spotyka się czworo samobójców. Klasyczna siódemka zrealizowana na podstawie powieści Nicka Hornby’ego.

Man on High Heels
Bezwzględny detektyw dojrzewa do decyzji o przejściu operacji zmiany płci. Od tego filmu zaczęło się u mnie w domu szaleństwo na punkcie Cha Seung-wona :).

Miasto 44
Długo oczekiwany film o Powstaniu Warszawskim. Zrealizowany na prawdziwie światowym poziomie zawodzi, jeśli chodzi o scenariusz.

Missing Picture, The
Reżim Pol Pota okiem tego, kto go przetrwał. Poruszające, ale nie w moim guście. Beznamiętny głos narratora, cz-b archiwalia (najciekawsze) i gliniane figurki.

Mundial. Gra o wszystko
Mundial ’82 w Hiszpanii w kontekście walki Solidarności o wolną Polskę. Porządny dokument, który z pewnością warto zobaczyć… w telewizji.

Murder, Take One aka The Big Scene
Nieustępliwy i stąpający na granicy prawa detektyw na tropie morderstwa młodej dziewczyny. Koreański thriller z twistem i nie zawsze udaną zabawą gatunkiem.

Next Goal Wins
Dokumentalna – i całkiem przyjemna – historia najgorszej drużyny w rankingu FIFA, która na stanowisko trenera zatrudnia Holendra. Nie, nie chodzi o Polskę.

Oldboy
Uwięziony przez 20 lat w całkowitym odosobnieniu mężczyzna próbuje odkryć powód takiego stanu rzeczy. Całkowicie zamerykanizowana (czyt.: uproszczona) wersja koreańskiego hitu. Nie taka zła, jak ją malują.

One Chance
Historia Paula Pottsa, sensacyjnego zwycięzcy brytyjskiego „Mam Talent”. Bardzo przyjemna komedyjka, archetypowa Siódemka. PS. Przesympatyczna Alexandra Roach.

Open Grave
Tajemniczy bohater budzi się w masowym grobie. Nic nie pamięta. Klasyczny przykład filmu, w którym wszystko jest na swoim miejscu, a mimo to nie porywa. Choć teoretycznie powinno być niezłym funem.

Out of Inferno
Podręcznikowy film katastroficzny, w którym dwaj zwaśnieni ze sobą bracia strażacy muszą podejmować takie decyzje jak m.in. taka czy ratować przedszkole, a może szpital dla starców.

Over Your Dead Body.
Sięgająca XVII wieku klątwa zawisa nad japońskim teatrem. Najbardziej klasyczna azjatycka opowieść grozy w nowoczesnym – i nieco nudnym – wydaniu.

Pantani: The Accidental Death of a Cyclist
Kolejna po „The Armstrong Lie” opowieść o czarnym kolarskim okresie, z którego czysty został już chyba tylko Zenon Jaskuła. Można to było lepiej zrobić.

Patrick
Pogrążony w śpiączce pacjent leżącego na odludziu szpitala terroryzuje jego personel. Remake kultowego australijskiego horroru z końca lat 70. świetnie utrzymany w klimacie takich filmów.

Patriotic Man, A aka Isänmaallinen mies
Finlandia lata 80. Ku chwale fińskiego narciarstwa biegowego pewien ratownik gotów jest oddać własną krew. Słodko-gorzko o dopingu. Nieźle, ale pomysłu było na więcej.

Pioneer
Sensacyjna historia podboju Morza Norweskiego przez dzielnych nurków kładących rurociąg naftowy. Ciekawe, ale norwesko chłodne.

Playing Dead aka Je fais le mort
Będący na zakręcie swojej kariery aktor wybiera się do górskiego kurortu, gdzie dostał angaż przy wizji lokalnej. Sympatyczna komedia kryminalna, którą Amerykanie zrobiliby jednak lepiej.

Police Story 2013
Policjant wraz z grupą klientów baru zostają wzięci jako zakładnicy. Jackie znów na poważnie rebootuje znaną serię i okazuje się, że współpraca z Shengiem Dingiem dobrze mu służy.

Pompeii
Tuż przed wybuchem Wezuwiusza młody gladiator chce pomścić śmierć swoich rodziców. Solidna nawalanko-rozpierducha. Dodadzą więcej krwi w unratedzie to dam 8.

Powstanie Warszawskie
Niepowtarzalny film. I na tym poprzestańmy.

Predestination
Tajemniczy barman składa swojemu klientowi propozycję nie oddrzucenia. Prawdopodobnie najbardziej pokręcony film o podróżach w czasie ever.

Premonition
Wizja żony o śmiertelnym wypadku męża zaczyna się realizować. Solidny chiller, często bezsensownie oceniany przez pryzmat grającej w roli głównej Sandry Bullock.

President, The
Obalony dyktator fikcyjnego kaukaskiego państwa zmuszony jest do ucieczki w przebraniu minstrela przed wściekłym ludem. Reżyser chyba nie do końca wiedział, co i jak chce opowiedzieć.

Purge: Anarchy, The
Amerykanie przyszłości mogą przez jedną noc w roku mordować ile wlezie i nie wahają się z tego skorzystać. Dobry film, ale nic więcej.

Raid 2, The
Kontynuacja indonezyjskiego hitu o dzielnym policjancie Ramie. Na wyżyny wzniesione zostały tu i ekranowa przemoc i obezwładniająca nuda.

Rich Hill
Dokumentalna opowieść o Ameryce klasy C i jej trzech mieszkańcach. Honey Boo Boo na poważnie. Ciekawe, ale mnie nie porwało.

Rover, The
Dziesięć lat po załamaniu się światowej ekonomii tajemniczy wędrowiec próbuje odzyskać skradziony przez złodziei samochód. Surowe kino prosto z australijskiego Outbacku.

Sacrament, The
Grupa dokumetalistów trafia do zamorskiej komuny rządzonej przez charyzmatycznego lidera. W końcu konwencja found footage’u się filmowcom znudzi, ale wciąż powstają niezłe filmy w tym gatunku. Takie jak ten.

Secret
Aby chronić żonę podejrzaną o dokonanie morderstwa, detektyw zaciera wszystkie ślady i podejmuje śledztwo na własną rękę. Jeszcze jeden porządny koreański thriller z twistem.

Secretly, Greatly
Północnokoreański uśpiony agent, udając wiejskiego głupka, czeka w Korei Południowej na rozkazy. Efektowne kino młodzieżowo-szpiegowskie, ale tylko dla amatorów koreańszczyzny.

Sex Tape
Przykładne małżeństwo traci kontrolę nad nagraną przez siebie sekstaśmą. Byłem sceptyczny, ale momentami się nawet uśmiałem.

Sheik, The
Dokument o jednym z najbardziej charakterystycznych bohaterów Wrestlemanii. Fascynująca historia z przeszłości, która zaczyna irytować swoim ciągiem dalszym w teraźniejszości.

Signal, The
Troje studentów na tropie hakera, który włamał się do sieci uniwersyteckiej. Przewrotne, niezależne kino. Troszkę jednak zbyt przewidywalne.

Sound City
Dave Grohl chciał się pochwalić, że kupił wypaśną konsoletę i nagrał parę kawałków z Paulem McCartneyem, więc zrobił pół filmu o legendarnej wytwórni, w której nagrywała m.in. Nirvana.

Special Relationship, The
Historia osobistych relacji łączących będących u szczytu władzy Tony’ego Blaira i Billa Clintona. Sympatyczne, ale takie filmy to Peter Morgan pisze między pierwszym, a drugim śniadaniem.

Starred Up
Młody chuligan trafia z poprawczaka do więzienia, w którym karę odsiaduje jego ojciec. Mocne i surowe kino więzienne z furą przemocy i brytyjskiego więziennego slangu.

Stars 80
Dwóch biedujących pechowców postanawia zorganizować trasę koncertową zapomnianych gwiazd francuskiej muzyki lat 80. Mało tu filmu, dużo przyjemnej muzyki.

Super Duper Alice Cooper
Zawsze mnie zastanawiało, skąd się wziął Alice Cooper, za co konkretnie jest znany itp. (całkowicie mnie ominęła jego twórczość). No to już wiem.

Terror Live, The
Podczas radiowego programu na żywo do studia dzwoni mężczyzna, który żąda spotkania z prezydentem. Inaczej będzie wysadzał bomby. Długo balansowało między 6 i 7, ale końcówka wyjaśniła sprawę.

To Be Takei
George Takei – Kapitan Sulu, gwiazda Facebooka, gej-aktywista. Za dużo czasu poświęcono mało ciekawemu mężowi tytułowego bohatera i to główna wada tego dokumentu.

Tucker & Dale Vs. Evil
Dwóch poczciwych wieśniaków zostaje głównymi podejrzanymi dokonania serii makabrycznych zbrodni. Komedia gore w przyzwoitym wykonaniu, ale bez szału.

Valentine Road
Morderstwo z zimną krwią w jednym z amerykańskich liceów jest punktem wyjścia do dokumentu o homofobii i innych demonach skrywanych skrzętnie w szafach. „Zabawy z bronią” to nie są, ale też warte uwagi.

Walk of Shame
Dziennikarka telewizyjna wybiera fatalny moment na najbardziej zwariowaną noc w swoim życiu. Komedia w starym stylu, której Czegoś zabrakło.

Welcome to the Jungle
Grupa szczurów korporacyjnych w szkole przetrwania prowadzonej przez Jeana Claude’a Van Damme’a. W Złotej Erze Wideo byłby to duży hit.

Which Way Is the Front Line from Here? The Life and Time of Tim Hetherington
Nominowany do Oscara za film „Restrepo” fotoreporter wojenny Tim Hetherington ma szansę drugi raz trafić na ceremonię rozdania Oscarów. Tym razem pośmiertnie… PS. Nie trafił.

Why Don’t You Play in Hell
Szef yakuzy wynajmuje reżysera amatora do nakręcenia filmu o rywalizacji z inną yakuzą. Japońskie zwariowanie lekko zepsuło fajny temat.

Willow Creek
Próba eksploracji miejsca realizacji słynnego nagrania przedstawiającego Wielką Stopę kończy się jak to zwykle w found footage’ach bywa. Ff z gatunku tych udanych, choć takich samych jak wszystkie inne.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004