×

Sierpień 2014 w ocenach

Sprężyłem się nieco, bo wrzesień pod względem filooglądania nie zapowiada się obiecująco…
 

10

Fault in Our Stars, The
Na spotkaniu grupy wsparcia spotykają się dziewczyna z powikłaniami po raku tarczycy i chłopak, który pokonał raka kości. W końcu jakiś normalny film bez strzelania, bicia, krwi, PG-13, CGI i Jennifer Lawrence. Brakowało mi takiego.
 

9

4 Months, 3 Weeks and 2 Days
Schyłek komunizmu, Rumunia. Młoda studentka zachodzi w ciążę i koniecznie chce się jej pozbyć. Rumuńskie kino obyczajowe często świeci jasnym blaskiem, a to – słusznie – jedna z jego największych pereł.
Believer, The
Przechodzący kryzys wiary młody Żyd powoli wyrasta na gwiazdę skinheadów. Mądry film o wszystkim, choć niekoniecznie o antysemityzmie.
Jiro Dreams of Sushi
Dokument o jedynej restauracji z trzema gwiazdkami Michelina, która ma ubikację poza lokalem ;). Warto dla sceny kupowania tuńczyków i wszystkich innych scen również.
Shield of Straw
Eskorta policji może nie wystarczyć, gdy za życie sadystycznego mordercy wyznaczona zostaje ogromna nagroda. Słabszy film Takashiego Miike – mówili. Cóż, pierdolili głupoty.
 

8

Bittersweet Life, a aka Dalkomhan Insaeng
Gangster dostaje zlecenie śledzenia młodej dziewczyny swojego szefa. Już choćby dla samej przepięknej realizacji – warto.
Coherence
Grupa przyjaciół doświadcza dziwnego wpływu komety przelatującej nad ich miasteczkiem. Niezależne kino s-f z tym, co lubię najbardziej – fajnym pomysłem.
Cold in July
Młody mężczyzna musi bronić swoją rodzinę przed zemstą starego bandziora, którego syna zastrzelił w obronie własnej. Świetnie wyreżyserowany i oddający klimat kina lat 80. film z niedopracowanym scenariuszem.
Expendables 3, The
Oddział twardzieli staje w szranki przeciwko swojemu dawnemu koledze. Widowiskowe kino akcji, któremu nie brakuje niczego oprócz krwi.
Filmistaan
Indyjski filmowiec zostaje porwany przez islamskich terrorystów i uprowadzony do Pakistanu. Optymistyczne kino przesiąknięte… miłością do kina.
Generation Iron
Najlepsi kulturyści przygotowują się do zawodów Mr. Olympia. „Pumping Iron” naszych czasów.
Guardians of the Galaxy
Grupa kosmicznych rzezimieszków nagle zostaje jedyną szansą na uratowanie swojego uniwersum. Perfekcyjnie zrealizowane komiksowe widowisko bez zbędnego patosu i dużym poczuciem humoru.
How Videogames Changed the World
Historia rozwoju gier wideo na przykładzie najpopularniejszych tytułów minionych dekad aż do teraźniejszości. Telewizyjny dokument bez chwili nudy.
Kaddisch für einen Freund
Życiowe ścieżki starego Żyda i młodego Araba łączą się podczas włamania do mieszkania tego pierwszego. Mądrze, spokojnie i telewizyjnie o tolerancji rasowej.
Video Nasties: Draconian Days
Dokument o brytyjskim rynku wideo i filmach, które spędzały sen z powiek miejscowych cenzorów. Pozycja obowiązkowa dla każdego wideomana.
 

7

7 cajas aka 7 Boxes
Młody dostarczyciel dostaje zlecenie popilnowania siedmiu skrzynek zawierających nieznany mu towar. Sympatycznie pokręcona historia prosto z urugwajskiego targowiska.
Draft Day
To będzie długi dzień dla sportowego działacza odpowiedzialnego za transfery. Nie podchodź, jeśli nie wiesz co to draft.
Freezer
Rosyjska mafia zamyka w chłodni mężczyznę, którego podejrzewa o zwinięcie kilku milionów dolarów. Z pomysłu akcji w jednej właściwie lokacji wyciśnięto wszystko co się dało.
Gangoobai
Podstarzała służąca rusza do Wielkiego Miasta, by spełnić swoje marzenie – kupić piękne sari. Sympatyczne i ciepłe kino, ale jakieś takie bez ikry.
Gippi
Młoda dziewczyna z nadwagą stara się jakoś przetrwać w okrutnym licealnym świecie. Indyjska komedia młodzieżowa nowej generacji. Czyt. taka, w której usłyszeć można słowo „penis”.
Hundred-Foot Journey, The
Indyjska restauracja we Francji próbuje rywalizować z położoną po drugiej stronie ulicy francuską restauracją z gwiazdką Michelina. Przywoicie przygotowane danie bez szans na gwiazdkę Michelina.
Into the Storm
Grupa łowców tornad na tropie burzy stulecia. Całkiem rozrywkowy film, który jednak zupełnie nie wytrzymuje naturalnego porównania z „Twisterem”.
Long Way Down, A
Podczas sylwestrowej nocy na dachu jednego z budynków spotyka się czworo samobójców. Klasyczna siódemka zrealizowana na podstawie powieści Nicka Hornby’ego.
Signal, The
Troje studentów na tropie hakera, który włamał się do sieci uniwersyteckiej. Przewrotne, niezależne kino. Troszkę jednak zbyt przewidywalne.
Special Relationship, The
Historia osobistych relacji łączących będących u szczytu władzy Tony’ego Blaira i Billa Clintona. Sympatyczne, ale takie filmy to Peter Morgan pisze między pierwszym, a drugim śniadaniem.
Starred Up
Młody chuligan trafia z poprawczaka do więzienia, w którym karę odsiaduje jego ojciec. Mocne i surowe kino więzienne z furą przemocy i brytyjskiego więziennego slangu.
Tucker & Dale Vs. Evil
Dwóch poczciwych wieśniaków zostaje głównymi podejrzanymi dokonania serii makabrycznych zbrodni. Komedia gore w przyzwoitym wykonaniu, ale bez szału.
 

6

Divergent
Świat przyszłości. Ludzkość dzieli się na kilka frakcji, a multifrakcyjność z jakiegoś powodu jest tępiona. Typowa, obliczona na trylogię, ekranizacja książki dla młodzieży.
First Grader, The
84-letni Kenijczyk zapisuje się do szkoły podstawowej. Solidnie opowiedziana i nieco nudna oparta na faktach porządna afrykańska historia.
Hitcher, The
Filmy spod znaku studia Platinum Dunes bardzo odpowiadają mi wizualnie, ale ten remake klasycznego thrillera jest tak głupi, że trudno go traktować poważnie.
Killers
Pewnego dnia internetowy kontakt ze sobą nawiązują doświadczony i początkujący morderca. Surowe, mocne i… za długie o 45 minut.
Miss Violence
Dziewczynka popełnia samobójstwo na oczach całej rodziny w dniu swoich 11 urodzin. Nie wiem co palą ci Grecy i chyba nie chcę wiedzieć. Dużo mniej udany kuzyn „Kła”.
My Brother the Devil
Pochodzący z Egiptu bracia na swój sposób starają się znaleźć miejsce w brutalnym świecie brytyjskich blokowisk. Mimo tematyki jakieś to wszystko proste, lekkie i łatwe.
T.M.A. aka Darkness
Muzyk wraca do domu swojego dzieciństwa, w którym dzieją się dziwne rzeczy. Typowy eurohorror prosto z Czech, który ma coś, czego nie mają inne eurohorrory – Małgorzatę Kożuchowską.
 

5

Flowers in the Attic
Rodzeństwo zostaje zamknięte na poddaszu wielkiego domu ich babki. Wierzą, że to tylko na chwilę. Bardzo naiwny film telewizyjny.
Grand Piano
Powracający po latach na scenę pianista staje się celem szaleńca z karabinem snajperskim. Dziwny film. Z jednej strony bardzo fajny i wartki, a z drugiej głupi jak but.
Locke
Dramat budowlano-psychologiczny z facetem jadącym przez cały film samochodem. Pomysł ciekawy, wykonanie nudne.
Populaire
Francja, lata 50. Sekretarka staje do zawodów w szybkim pisaniu na maszynie. Jednostajne, nudne i nijakie.
 

4

Hercules Against the Barbarians
Herkules (tylko w amerykańskim dubbingu; w rzeczywistości niejaki Maciste) broni Krakowa przed najazdem hordy Dżyngis-chana. Wyłącznie jako ciekawostka.

3

Varsity Blood
Małym miasteczkiem podczas halloweenowej nocy wstrząsa fala brutalnych morderstw. Strata czasu na tę produkcję a’la Troma na poważnie.
 

2

Midnight After, The
Kilkunastu pasażerów autobusu, ku swojemu przerażeniu, odkrywa, że cały Hongkong zupełnie opustoszał. Strasznie głupie, choć z opisu wynikałoby inaczej. 

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004