WFF 2013 – Szare miasto [Cidade Cinza aka Grey City]

A to dla odmiany dokument z gatunku, który lubię najbardziej. Prawdopodobnie najlepszy dokument, jaki widziałem na WFF (walczy z Twenty Feet from Stardom). Być może i pozbawiony wszelkich ambicji (których Purgatorio ma za dużo), ale za to jak fajnie się go ogląda!

Pewnego dnia władze Sao Paulo „przypadkiem” zamalowały wielkie graffiti pokrywające szary mur o powierzchni 700 metrów kwadratowych. Na skutek protestów mieszkańców postanowiono odtworzyć wielki mural, a do współpracy zaproszono najlepszych brazylijskich grafficiarzy (na czele z ojcami chrzestnymi muralu bliźniakami Os Gemeos). I tak zaczyna się ta historia, w której na zmianę poruszamy się po obydwu stronach barykady.

Strona pierwsza to artyści-grafficiarze, którzy każdego dnia starają się ożywić betonową dżunglę, jaką jest 11-milionowe Sao Paulo. Poznajemy ich historię, dowiadujemy się, co motywuje ich do operowania farbą w sprayu, wchodzimy w umysł grafficiarza poznając go od środka.

Strona druga to władze miasta, które każdego dnia w ramach opracowanego przez ratusz planu zamalowywyania reklam i grafficiarskich bohomazów wysyłają na ulice specjalne patrole posiadające roczny zapas szarej farby. I to nawet ciekawsza strona, bo wiele zabawy przysparza przysłuchiwanie się ich dysputom podczas podejmowania decyzji czy coś jest sztuką i warto to zostawić, czy może bohomazem do natychmiastowego zamalowania.

Chciałyby władze Sao Paulo opanować niecny grafficiarski proceder poprzez sponsorowanie najbardziej utalentowanych twórców i wskazywanie im paluchem, gdzie mogą malować, a gdzie nie. Jakie są na to szanse? Odpowiedź tylko w „Szarym mieście”. 8/10

(1607)

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.