Okrągli jak piłka, odc. 4 - Wybór selekcjonera
Okrągli jak piłka, odc. 4 - Wybór selekcjonera

Okrągli jak piłka, odc. 4 – Wybór selekcjonera

Scena 1 i ostatnia

WNĘTRZE. SALA KONFERENCYJNA HOTELU VICTORIA. DZIEŃ

Godzina 9:57

Za długim stołem ustawionym przy jednej ze ścian sali konferencyjnej siedzi ANTONI PIECHNICZEK i przegląda coś na laptopie. Naprzeciwko stołu widać rzędy krzeseł, które zajmują CZŁONKOWIE ZARZĄDU PZPN-U, którzy na posiedzeniu mają wybrać nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Do PIECHNICZKA podchodzi GRZEGORZ LATO i poklepuje go po plecach zaglądając mu przez ramię na ekran laptopa.

LATO (do PIECHNICZKA)
Co patrzysz?

PIECHNICZEK
Czytam o PGR-ach. Wiedziałeś, że utworzono je między innymi z Państwowych Zakładów Hodowli Koni? Ech, kiedyś mieliśmy wspaniałe jeździectwo. Jan Kowalczyk, Artemor… A dzisiaj…

LATO
Ciekawe, ale zbliża się dziesiąta.

PIECHNICZEK
Trzydziesta chyba.

LATO
Co trzydziesta?

PIECHNICZEK
Rocznica zdobycia brązowego medalu w Hiszpanii. 3:2, Francja, 10 lipca 1982…

LATO
No tak, ale ja mówiłem o godzinie dziesiątej. Właśnie mamy zaczynać wybór nowego selekcjonera kadry.

PIECHNICZEK i LATO wybuchają głośnym śmiechem. CZŁONKOWIE zarządu patrzą na nich zdziwionym wzrokiem, co trochę studzi ich jowialny śmiech. Ale niewiele. LATO zajmuje miejsce za stołem obok PIECHNICZKA, bierze głęboki wdech i puka palcem w główkę mikrofonu.

LATO (do CZŁONKÓW)
Właśnie minęła godzina dziesiąta, rozpoczynamy nasze obrady. Zacznijmy od sprawy najważniejszej. Nowym selekcjonerem naszej reprezentacji został wybrany Waldek Fornalik. Brawa.

Na sali rozlegają się brawa.

LATO (kontynuuje)
Wyboru dokonaliśmy spośród trzech kandydatur…

LATO i PIECHNICZEK znów nie mogą powstrzymać się przed wybuchem śmiechu. Jednemu i drugiemu z rozbawienia stają w oczach łzy. Mija kilka sekund zanim są w stanie się opanować.

LATO
Trzech kandydatur zarekomendowanych przez Jurka Engela. Byli to Waldek, Jacek Zieliński i Jurek Engel.

Tym razem śmiechem wybuchają CZŁONKOWIE.

LATO
Jurek Engel, jak przystało na człowieka honoru, po zarekomendowaniu nazwisk i zorientowaniu się, że jest wśród kandydatów opuścił pokój, by nie uczestniczyć w dalszym wyborze. Aby nie przedłużać – Antek wybrał Waldka, a ja się nie wtrącałem. Potem rzucał kostkami. Pewnie was zainteresuje, że wypadło z nich, że jedenastu z was głosowało na Waldka, trzech na Jurka, a jeden wstrzymał się od głosowania. Później ustalimy kto na kogo głosował. Żadnego głosu nie otrzymał Jacek Zieliński, tajemnicą Antka pozostaje to, jak udało mu się wyrzucić kostkami zero.

Na sali rozlegają się brawa i pomruki podziwu.

LATO
Konferencja prasowa z ogłoszeniem nazwiska selekcjonera została zaplanowana na godzinę czternastą, więc mamy cztery godziny do zagospodarowania. Celowo ustaliliśmy taką godzinę, aby dziennikarze myśleli, że przed nami ciężki wybór i gorąca dyskusja nad wadami i zaletami kandydatów. Agnieszka już zbiera się do podgrzewania atmosfery na Twitterze, Tomek Iwan zrobił rano dobrą robotę zasiewając ziarno wątpliwości co do wyboru Waldka, ja jak zwykle na konferencji zrobię z siebie idiotę, żeby pismaki miały jak odbiegać od sedna w swoich korespondencjach. Bo ja powiem państwu szczerze, yyy, ta taktyka się proszę państwa, szczerze państwu mówię, się sprawdza.

LATO wybucha śmiechem, za chwilę śmieje się cała sala konferencyjna w Victorii.

LATO
Przejdźmy zatem do głównych punktów dzisiejszych obrad, czyli do omówienia najważniejszych problemów polskiej piłki nożnej.

Jeden z CZŁONKÓW podnosi rękę.

LATO (do CZŁONKA 1)
Słucham.

CZŁONEK 1
Kanapki, które dostaliśmy na śniadanie były niedobre.

LATO
Zgadzam się, wędlina wyraźnie była z zeszłego tygodnia. Odezwaliśmy się już w tej sprawie do firmy cateringowej odpowiedzialnej za zaopatrzenie dzisiejszych obrad i mogę powiedzieć, że PZPN rozwiązał z nią kontrakt w trybie natychmiastowym. Kanapki zostały oddane do analizy Sanepidowi, jeśli okażą się trujące podejmiemy odpowiednie kroki prawne.

Wstaje inny z CZŁONKÓW.

CZŁONEK 2
Czy to prawda, że nie ma dziś z nami Jurka Engela, bo zatruł się jedną z tych kanapek?

LATO
Nie, proszę państwa, to fakty medialne. Prawda jest inna. Jurek w ogóle nie jadł kanapek, bo jest na diecie. Nie przyszedł, bo ma pretensje o to, że Antek go nie wybrał. Według niego był najlepszym kandydatem na fotel selekcjonera, choć głośno tego nie mówił. Razem ze Stefkiem Majewskim pracowali od tygodnia nad zabójczym rzutem rożnym, który miał przechylić szalę wyboru na jego korzyść. Niestety testy w warunkach laboratoryjnych wykazały, że tylko 28% tak wykonanych rzutów rożnych przynosiło bramkę, a to za mało.

CZŁONEK 3
A co z kanapkami z serem? One były bez wędliny, czy zatem…

LATO (zirytowany)
Skończmy już temat kanapek. Są też chyba inne problemy, na jakie cierpi polska piłka nożna?!

Na sali zapada błoga cisza. Wszyscy patrzą się na siebie i widać, że nic innego nie przychodzi im do głowy.

LATO
W porządku. Skoro więc polska piłka nożna nie cierpi na żadne inne problemy to…
(LATO spogląda na zegarek)
mamy jeszcze trzy godziny i czterdzieści minut do konferencji prasowej, oddam więc teraz głos Antkowi. Antku.

PIECHNICZEK bierze głęboki oddech i uśmiecha się dobrotliwie do sali.

PIECHNICZEK
Była końcówka lat 80. XIX wieku, gdy na ziemiach polskich pojawiła się piłka nożna, a wraz z nią narodziła się Polska Myśl Szkoleniowa…

Godzina 13:57

PIECHNICZEK
Rok 1938 przyniósł reprezentacyjny sukces. Dzielnie walczyliśmy z faworyzowaną drużyną Brazylii strzelając jej aż pięć goli. Bohaterem spotkania…

LATO spogląda na zegarek i trąca PIECHNICZKA w ramię.

LATO (do PIECHNICZKA)
Antek, już za dwie czternasta, musimy iść na konferencję.

PIECHNICZEK
Powiedz Agnieszce niech poinformuje media, że konferencja lekko się opóźni.

LATO (do PIECHNICZKA)
W trzy i pół godziny nawet do wojny nie dotarłeś. Skończysz po konferencji.
(do CZŁONKÓW)
Panowie, przerwa na konferencję. Po naszym powrocie Antek będzie kontynuował swój wykład. Wracamy za kilka minut.

LATO i PIECHNICZEK wychodzą na konferencję prasową.

KONIEC

Wpis przeniesiony z bloga Mundialowo

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.