Bigger Stronger Faster* The Side Effects of Being American

Równowaga w przyrodzie musi być zachowana. Wczoraj obejrzałem kiepski dokument, dzisiaj obejrzałem bardzo dobry dokument. Jutro obejrzę dokument przeciętny?

BSF to historia trójki braci (w dużym skrócie), którzy wychowywali się w sumie podobnie jak i ja, czyli na filmach z Sylvestrem Stallone i Arnoldem Schwarzeneggerem. Z tą różnicą, że oni mieszkali w Stanach, no i posłuchali słynnych mięśniaków zapisując się na siłownię i machając sztangą przygryzając przy tym witaminki. A stąd była już krótka droga do sterydów, z których jeden z nich zrezygnował i ponieważ w związku z tym nie mógł już dźwigać tak dużych ciężarów jak by chciał, to zajął się zrobieniem tego właśnie opisywanego tutaj nieudolnie (coś nie w formie jestem) filmu dokumentalnego przedstawiającego krótką historię sterydów w amerykańskim sporcie przez pryzmat maluczkich (trójki głównych braci) jak i tych z najwyższej sportowej półki.

W sumie najważniejsze już napisałem – BSF jest bardzo dobrym dokumentem, który przybliża nam, przeciętnym zjadaczom witaminy C, kulisy sterydowego zaplecza amerykańskich atletów.

Ja pierdziu, w ogóle mi coś pisanie nie idzie ;P

Generalnie film Chrisa Bella nie mówi nam niczego nowego. Trudno przecież udawać zdziwionego na wieść, że sportowcy się szprycują. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo film ogląda się świetnie i nie ma chwili, w której by przynudzał. Kiedy mamy już dość sportowych rewelacji (niektóre, szczególnie baseballowe, mało ciekawe, bo kogo obchodzi baseball? no ale to nie nasza wina, że uważamy ten sport za bzdurę; no dobra, przynajmniej ja tak uważam), zręcznie przeskakujemy do życiorysu któregoś z braci Bell, którzy mają marzenia, ale w zasadzie tylko oni nie widzą, że nigdy się one już nie spełnią. Smutno patrzeć na to, co robią ze swoim życiem, no ale tym lepiej dla dokumentu. A kiedy się już nasmucimy losem kolesia, który chce zostać gwiazdą wrestlingu, ale jak na razie został gwiazdą w dostawaniu po łbie zanim przyjdzie prawdziwa gwiazda i uratuje sytuacje, wracamy do świata znanych i bogatych i poznajemy sterydową historię takich gwiazd jak Ben Johnson, Carl Lewis (obydwaj udzielają krótkiego wywiadu reżyserowi filmu) czy zdetronizowany zwycięzca Tour de France – Floyd Landis.

A żeby nie było tak jednostronnie to przy okazji poznajemy ponad półwieczną historię sterydów w sporcie, zapoznajemy się z opiniami lekarzy i statystykami dowodzącymi, że sterydy wcale nie są takie be, możemy pooglądać parę fajnych filmów archiwalnych (słynny finał setki w Seulu pokazany z kilku różnych ujęć), mamy okazję zobaczyć… wypakowaną krowę oraz dowiedzieć się, że sterydów używają też członkowie orkiestry symfonicznej. I że Tiger Woods miał operację oczu, co jakoś nie zostało uznane za doping, choć bezdyskusyjnie widzi teraz o wiele bardziej zajebiście niż przeciętny Andrzej Strzelecki na polu w Rajszewie.

Ciekawy film.

PS. A jeszcze kilka ciekawych rzeczy przynosi ze sobą forum IMDb, do którego bym nie dotarł, gdyby nie ten film. I rzeczywiście dziwne, że w BSF nie ma ani słowa o wrestlerach, którz poumierali w młodym wieku. A lista jest rzeczywiście imponująca i warto by było jakieś mini-sterydowe śledztwo pociągnąć.

Imponująca lista:

Chris Von Erich – 21
Mike Von Erich – 23
Louie Spiccoli – 27
Art Barr – 28
Gino Hernandez – 29
Jay Youngblood – 30
Rick McGraw – 30
Joey Marella – 30
Ed Gatner – 31
Buzz Sawyer – 32
Crash Holly – 32
Kerry Von Erich – 33
D.J. Peterson – 33
Eddie Gilbert – 33
The Renegade – 33
Owen Hart – 33
Chris Candido – 33
Adrian Adonis – 34
Gary Albright – 34
Bobby Duncum Jr. – 34
Yokozuna – 34
Big Dick Dudley – 34
Brian Pillman – 35
Marianna Komlos – 35
Pitbull #2 – 36
The Wall/Malice – 36
Leroy Brown – 38
Mark Curtis – 38
Eddie Guerrero – 38
Davey Boy Smith – 39
Johnny Grunge – 39
Vivian Vachon – 40
Jeep Swenson – 40
Brady Boone – 40
Terry Gordy – 40
Bertha Faye – 40
Billy Joe Travis – 40
Chris Benoit – 40
Larry Cameron – 41
Rick Rude – 41
Randy Anderson – 41
Bruiser Brody – 42
Miss Elizabeth – 42
Big Boss Man – 42
Earthquake – 42
Mike Awesome – 42
Ray Candy – 43
Nancy Benoit (Woman) – 43
Dino Bravo – 44
Curt Hennig – 44
Bam Bam Bigelow – 45
Jerry Blackwell – 45
Junkyard Dog – 45
Hercules – 45
Andre the Giant – 46
Big John Studd – 46
Chris Adams – 46
Mike Davis – 46
Hawk – 46
Dick Murdoch – 49
Jumbo Tsuruta – 49
Rocco Rock – 49
Sherri Martel – 49

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl