×

„DIRTY” & „PLANTA 4a”

„BRUDNE SPRAWY” [„DIRTY”]

Dzień z życia dwóch policjantów (Cuba Gooding Jr., Clifton Collins Jr.) z elitarnej jednostki, którzy mimo zainteresowania nimi wydziału wewnętrznego postanawiają zrobić interes życia.

Policyjna bzdura jedynie dla zagorzałych fanów, którzy oglądają wszystko co się tylko da. Dwójka bohaterów jeździ cały dzień po mieście i motherfucker to, motherfucker tamto, nigger to, nigger tamto i tak do samego końca kiedy to film się nawet z deka ożywia i przez pięć minut jest całkiem, całkiem. A tak poza tym to jedynie zbiór idiotyzmów na temat policji i samych policjantów (tak myślę, bo niby skąd mam wiedzieć i tylko na chłopski rozum kombinuję) którzy robią co chcą i nikt nie ma im tego za złe przysłoniętych jednak przez pewną małolatę, która w połowie filmu mówi, że zabije jednego z nich, a potem przez drugą połowę łazi po mieście z niklowaną armatą nie próbując jej nawet ukryć.

Jednym słowem strata czasu, a rozrywka żadna. Jedyne co trochę zaskakujące to Cuba Gooding Jr., który wreszcie zagrał nieco inaczej niż w reszcie swoich filmów, no i te pięć krwawo zakończonych minut, o których napisałem na początku. PzS: 2+(6). Lepiej enty raz „Dzień próby” obejrzeć.

*

„CZWARTE PIĘTRO” [„PLANTA 4a” AKA „THE FOURTH FLOOR”]

Opowieść o kilku dniach z życia pacjentów dziecięcego oddziału onkologicznego jednego z madryckich szpitali.

Nie jest łatwo nakręcić film na tak trudny temat, którego istnienia każdy jest świadom, ale o którym ciężko mówić. Nietrudno popaść w nadmierny sentymentalizm, banał i nie zostać posądzonym o próbę wyciągnięcia jakichś tam korzyści po jak najmniejszej linii oporu. Dlatego też „Czwarte piętro”, którego scenariusz powstał na podstawie sztuki teatralnej jest filmem tak dobrym, bo udało mu się ominąć wszystkie pułapki, które na niego czekały po drodze.

Mimo śmiertelnej choroby na jaką cierpią młodzi bohaterowie i szpitalnego odosobnienia żaden z nich nie traci pogody ducha, woli walki i nadziei czerpiąc z życia ile się tylko da w ramach ograniczonych możliwości. Z każdej minuty filmu bije optymizm, nadzieja, radość życia oraz przesłanie, że nigdy nie należy się poddawać. Kawał kina. 6(6)

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004