KSIĘGI ZNIKĄD

Pewnego wieczora we wrześniu 1963 r. na poetkę Jane Roberts z Elmiry (Nowy Jork) spadło niczym grom z jasnego nieba doznanie, które nie tylko miało odmienić całe jej życie, ale także stało się początkiem jednego z najdziwniejszych fenomenów świata.

Po kolacji ta młoda kobieta usiadła przy stole w pokoju, aby popracować nad swoimi wierszami. Nagle z ogromną siłą opadły na Jane nowe i obce myśli. Jak się mogło zdawać, jej mózg zmienił się w stację odbioru nieznanych jej wcześniej idei, wlewających suę weń niczym wezbrany potok. Nie kontrolowała już ani swego ducha, ani ciała. Siedziała sztywno wyprostowana, podczas gdy jej ręka nieprzerwanie coś pisała, kierowana czyjąś obcą wolą. Jane nieoczekiwanie znalazła się w stanie odurzenia. Wydawało jej się, że jest w kilku miejscach równocześnie, że przez materialne przedmioty wpada do wnętrza wszechświata i że do każdej komórki jej ciała jest implantowana jakaś potężna wiedza. Kiedy powróciła do stanu pełnej świadomości i z nowu była sobą, odkryła, że coś napisała. Jej notatki były nawet opatrzone tytułem, który brzmiał: „Wszechświat fizyczny jako konstrukcja myślowa”.

Choć ani ona sama, ani jej mąż Rob nie mieli pojęcia o spirytyzmie, oboje po tym niezwykłym przeżyciu Jane zaczęli trochę eksperymentować w tym kierunku. Najpierw zastosowali planszę Ouija. Istotnie, dzięki tej planszy można było litera po literze odczytywać komunikaty. Z zaświatów zgłosiła się pewna osoba, która podała swoje imię: Set. Między Jane i Setem powstała wkrótce tak silna więź, że można było zrezygnować ze stosowania planszy. Więź ta miała przetrwać bardzo długo. Młoda kobieta prowadziła ze swoim astralnym partnerem długie rozmowy, w czasie których z zaświatów była przekazywana ogromna ilość informacji (Jane w momencie nawiązania kontaktu automatycznie zapadała w trans).

Wspomniany Set oświadczył, że spisany przez Jane tekst „Wszechświat…” był jego pierwszą próbą nawiązania kontaktu, i zaczął dyktować dalsze informacje. Powstała z tego jednolita całość, liczący ponad 6 000 stron maszynopis, księga znikąd. Po niej nastapiły kolejne; weszły one do kanonu ezoteryki jako tzw. materiały Seta. Te zdumiewające zapiski zasługują na uwagę ze względu na to, że poruszają sprawy materii i energii, przestrzeni i czasu, realnosci i przyczynowości, struktury psychiki człowieka, kosmogonii, prawdopodobieństwa, pojęcia Boga, reinkarnacji i inne tematy, o których na seansach spirytystycznych raczej się nie słyszy, a już nigdy w postaci wykładu sumującego obszerny światopogląd. Materiały Seta są bowiem własnie kompleksowym, konkretnym i fascynującym światopoglądem, któy wytrzymuje także próby naukowej weryfikacji.

W miarę jak treści dyktowane przez Seta przekraczały granice jej własnej wiedzy, by w końcy wznieść się na wyżyny abstrakcji, Jane nabierała pewności, że istotnie jest tylko odbiorczynią, nie zaś źródłem tego niepokojącego strumienia informacji, choć do tej pory przypuszczała, że źródłem informacji nie jest żadne bezcielesne „coś”, ale jej własna podświadomość. Sam Set zabrał głos w tym temacie:

„Nie jestem produktem podświadomości Ruburt (tak Set nazywał Jane Roberts), podobnie jak ona mojej. Nie jestem także jej drugą osobowością. Ruburt posiada dość rzadkie zdolności, które umożliwiają naszą komunikację. W mojej psychice istnieje coś takiego, co można by określić jako przejrzyste rozszerzenie, którego działanie przypomina otwarte okno. Wielowymiarowy otwór, przez który można postrzegać inne rzeczywistości, na przykład waszą. (…) Ja nie podlegam ograniczeniom przestrzeni i czasu, moja istota jest wielowymiarowa, czego wy w waszej trójwymiarowej formie nie jesteście w stanie zrozumieć. (…) Za pośrednictwem Ruburt będę pisał księgę (będzie ich kilka). Podyktuję ją w czasie naszych posiedzeń. Oto jej tytuł: „Rozmowy z Setem – o wiecznej ważności duszy”. Dowiecie się z niej, że nie ma przeszłości, teraźniejszości ani przyszłości. Powiem wam czym jest śmierć i co po niej będzie”. Księga ta została spisana i opublikowana pod wspomnianym tytułem i z miejsca stała się światowym bestsellerem. W minionych dziesięcioleciach materiały Seta – rozbudowane do czterech obszernych ksiąg, którym towarzyszył niezliczony zalew publikacji – stały się podstawą wiedzy ezoterycznej, wyznaniem wiary ezoteryków, okultystów i parapsychologów specjalnych kierunków.

Samej Jane z największym trudem przyszło zaakceptowanie tak niewiarygodnych zdarzeń. Nigdy nie była pewna, czy Set nie jest jednak jej drugą osobowością, choć nie miała pojęcia, w jaki sposób ten ogromny skarbiec wiedzy mógłby się dostać do jej podświadomości. Kilkakrotnie poddawała się badaniom lekarzy i psychologów, którzy potwierdzali jej pełne zdrowie psychiczne i fizyczne.

Niewytłumaczalne Zjawiska, Victor Farkas

Telefony Strefy 11 będą czynne jeszcze przez pół godziny po zakończeniu programu. Zapewniamy anonimowość.

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl